کارشناس هلدینگ دلتا پاسخ میدهد: چرا نرخ اجاره‌بها رعایت نشد؟

0
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
سومین برنامه «دلتا تاک» با موضوع اجاره بها با حضور محمد آراسته فر مدیر معاملات هلدینگ دلتا منتشر شد.
بازار اجاره بها

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، محمد آراسته فر در ابتدای این برنامه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا نرخ سقف اجاره بها که توسط دولت 25 درصد اعلام شد، اغلب توسط صاحبخانه‌ها رعایت نشد و گاها شاهد افزایش صددرصدی اجاره بها نیز بودیم، توضیح داد: در این رابطه، دولت سیاستی که اتخاذ کرد به نوعی یک سیاست قهری بود. این سیاست باعث شد تا این موضوع به صورت دستوری شود.

وی در ادامه افزود: با توجه به اینکه مرکز آمار ایران نرخ تورم سال گذشته را 50 درصد اعلام کرده است و از سوی دیگر مالک نیز به دلیل افزایش هزینه‌های زندگی با توجه با این نرخ تورم، قصد دارد بخشی از هزینه‌های زندگی را از محل اجاره بها تامین کند.

آراسته فر بیان داشت: بسیاری از صاحبخانه‌ها به دلیل نرخ تورم، نرخ سقف تعیین شده را رعایت نکردند و با هر ترفندی به دنبال بلند کردن مستاجر خود بودند.

بازار اجاره بها

مدیر معاملات هلدینگ دلتا در خصوص تاثیر وام ودیعه مسکن در بازار اجاره بها، توضیح داد: اخذ این وام کار راحتی نیست و بر اساس اعلام برخی رسانه‌ها برخی از بانک‌ها سنگ پیش پای مردم برای پرداخت این وام می‌اندازند.

وی معتقد است که دولت به جای اینکه بگوید که موجر حق بلند کردن مستاجر را ندارد، می‌توانست اعلام کند که قراردادها باید یک تا پنج ساله شود و هر سال بر اساس نرخ تورم یک رقمی را برای افزایش نرخ اجاره بها اعلام می‌کرد.

آراسته فر با بیان اینکه این اقدام دولت منجر به تنش بین موجر و مستاجر شد، گفت: اقساط این وام‌ها زیاد است و بسیاری از مردم توانایی پرداخت آن را ندارند. این نوع وام ها تنها به مانند یک مُسکن عمل می کند و نتیجه در کاهش و کنترل قیمت اجاره بها نخواهد داشت.

شما در اینجا (قسمت سوم «دلتا تاک»، وضعیت بازار اجاره بها) می‌توانید ویدئو کامل این گفتگو را مشاهده کنید.

بیشتر ببینید در خبر و گزارش

همچنین بخوانید

وضعیت بازار مسکن از زبان رئیس اتحادیه مشاوران املاک اصفهان

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، رسول جهانگیری با انتقاد از وضعیت موجود رهن و اجاره در کشور، اظه…