از وام مشارکت در ساخت مسکن بدانیم

0
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
اشخاص حقوقی یا حقیقی سرمایه‌های خود را به بانک می‌سپارند و هدف آن‌ها دریافت سود از بانک است. بانک نیز تسهیلات مورد نیاز ساخت مسکن را در اختیار سازندگان قرار می‌دهد.
تسهیلات

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، متقاضی در صورتی که اوراق ممتاز داشته باشد و یا حساب پس انداز بانک مسکن داشته باشد یا پس انداز جوانان و یا قرض الحسنه جاری با رعایت تمامی شرایط خاص هر حساب امکان استفاده از وام مشارکت در ساخت مسکن را خواهد داشت.

از این شراکت سود حاصل می‌شود و بانک علاوه بر پرداخت سود سرمایه‌گذارانش، در باقیمانده سود شریک خواهد شد. سازنده یک حساب جاری باز می‌کند و بانک سهم  شراکت را به صورت نقدی واریز می‌کند.

سه گام اصلی برای استفاده از وام مشارکت 

گام اول: ارائه طرح پیشنهادی سازنده

برای دریافت وام مشارکت در ساخت مسکن ، سازنده با داشتن مدارک برای تشکیل پرونده مراجعه می‌کند. در صورت تایید بانک قرارداد منعقد می‌شود.

گام دوم: پس از تایید بانک و انجام استعلامات، قرارداد وام مشارکت در ساخت مسکن بسته خواهد شد.

میان سازنده و بانک قراردی بسته می‌شود که برای تنظیم آن باید به دفترخانه ارسال شود. ملک در رهن قرار خواهد گرفت.

گام سوم: تعیین شیوه عمل در مشارکت مدنی

ابتدای کار همه هزینه‌های اجرای طرح در نظر گرفته می‌شود.توجه داشته باشید هزینه‌های پایان کار، عدم خلافی و صورت جلسه تفکیکی به عهده شریک است در هزینه کل در نظر گرفته نمی‌شود.

مطلب پیشنهادی:  مسکن به بورس می‌ رود؟

وام مشارکت در ساخت مسکن بانک ملی از قدیمی‌ترین طرح‌های این بانک است که هم برای پروژه‌های عمرانی و کشاورزی ارائه می‎‌شود و هم برای ساخت مسکن انفرادی و مجتمع ارائه می‌شود. آنچه باید در نظر داشت قسمتی از تعهداتی است که سازنده باید به بانک بدهد. اولین شرط این است که بدون اجازه و موافقت بانک امکان فروش یا پیش فروش یا اجاره و یا هر نوع تصرف دیگری به سازنده داده نمی‎شود.

در صورت تاخیر در خرید سهم مشارکت بانک جریمه به سازنده تعلق می‌گیرد. سازنده باید طوری برنامه ریزی کند که پس از دریافت آخرین مبلغ از بانک ساختمان را تحویل دهد

پیشنهاد مطالعه: مطلب «طرح جهش تولید مسکن باید با نگاه کارشناسی باشد» از مجله ملکی دلتا بخوانید.

بیشتر ببینید در خبر و گزارش

همچنین بخوانید

روند نزولی نرخ اوراق در سال 1401

آمار و ارقام  به دست آمده از وضعیت اوراق مسکن بیانگر این امر است که هر برگ اوراق تسهیلات م…