کاهش ۵۰ درصدی ساخت و ساز مسکن

0
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
رئیس اتحادیه مشاوران املاک استان ایلام گفت: به دلیل پیشی گرفتن قیمت زمین نسبت به نرخ مصالح ساختمانی و محدودیت زمین، ساخت و ساز ۵۰ درصد کاهش یافته است.
قیمت زمین

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، اردشیر حاتمی رئیس اتحادیه مشاوران املاک استان ایلام به گرانی مسکن و قیمت زمین اشاره کرد و گفت: به دلیل گرانی مصالح ساختمانی، قیمت مسکن بیش از هر زمان دیگری گران شده و مردم قدرت خرید ندارند، بنابراین تقاضا در بخش مسکن بسیار کم شده است.

وی در خصوص وضعیت مسکن استیجاری توضیح داد: چون ساخت و ساز کم است و قیمت زمین بالاست، تقاضا برای اجاره مسکن کم شده است و مستأجران فشار زیادی متحمل می‌شوند، زیرا ۶۰ تا ۷۰ درصد درآمد مردم به بخش اجاره‌بها می‌رود.

حاتمی افزود: امیدواریم وعده‌های دولت در خصوص ساخت ۱ میلیون مسکن در سال به‌ زودی تحقق یابد، دولت باید علاوه بر ورود در بخش ساخت مسکن به کنترل شدید قیمت‌ مصالح ساختمانی و نظارت قوی آیتم‌های بخش مسکن در بازار بپردازد. وی ادامه داد: مسکن قابلیت این را دارد که قیمتش بین ۳۰ تا ۴۰ درصد کاهش یابد و باید این اتفاق بیفتد.

مطلب پیشنهادی:  سقوط قیمت اوراق تسه مسکن

قیمت زمین

رئیس اتحادیه مشاوران املاک استان ایلام گفت: در ایلام قیمت مسکن نسبت به بسیاری از استان‌های دیگر کشور گران‌تر است، هم در بخش فروش و هم در بخش اجاره که دلایل خاص خودش را دارد.

وی خاطرنشان کرد: استان ایلام به نسبت بسیاری دیگر استان‌ها جمعیت کمتری دارد و جمعیت تحت پوشش نهادهای حمایتی آن هم زیاد است؛ اما نرخ سپرده‌گذاری ایلامیان بالاست و این پول در دست عده کمی است که در بخش مسکن سرمایه‌گذاری می کنند و باعث گرانی مسکن در مرکز استان شده است.

مطالعه بیشتر: مطلب «ساماندهی بازار اجاره با طرح اجاره داری حرفه ای» را در مجله ملکی دلتا بخوانید.

بیشتر ببینید در خبر و گزارش

همچنین بخوانید

روند نزولی نرخ اوراق در سال 1401

آمار و ارقام  به دست آمده از وضعیت اوراق مسکن بیانگر این امر است که هر برگ اوراق تسهیلات م…