تکلیف مستاجر پس از فروش ملک چیست؟

0
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
فروش ملک در زمان اجاره یکی از مواردی است که می‌تواند برای مستاجرین موجب دردسر و سردرگمی شود لذا آشنایی با نکات‌حقوقی در مورد آن می‌تواند از بسیاری از مشکلات جلوگیری کند.
نکات حقوقی

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، فروش ملک در زمان اجاره به لحاظ حقوقی کاملا مجاز بوده و مالکین اجازه فروش ملک خود را دارند. اما در این میان در برخی موارد به سبب اختلافاتی که بین فروشنده و خریدار و یا مستاجر با آن‌ها به‌وجود می‌آید، شاهد مشکلاتی در این نوع معاملات هستیم. در این مطلب به موضوع تکلیف مستاجر پس از فروش ملک می‌پردازیم.

تکلیف مستاجر پس از فروش ملک چیست؟

از نظر حقوقی و براساس قانون مدنی در صورت فروش ملک، قرارداد اجاره می‌تواند ادامه یابد و تنها در صورت توافق طرفین و رضایت مستاجر می‌تواند به ختم قرارداد منجر شود.

درصورتی‌که فروشنده و خریدار نسبت به تخلیه ملک توافق پیدا کنند، بایستی با مستاجر هماهنگ کرده و در صورت تمام نشدن مدت اجاره بایستی مبلغی به عنوان خسارت به وی پرداخت شود.

در مواردی نیز شرایط تخلیه ملک در صورت درخواست مالک در قراردادها ذکر می‌شود که در این صورت مستاجر بایستی ملک را با درخواست مالک تخلیه کند و به سبب توافق صورت گرفته نیازی به پرداخت خسارت نمی‌باشد.

دراین‌صورت تخلیه ملک منوط‌به توافق خریدار و فروشنده خواهد بود و در صورت رضایت خریدار امکان ادامه قرارداد نیز فراهم بوده و می‌توان قرارداد اجاره را به نام مالک جدید تنظیم کرد.

مطلب پیشنهادی:  جنس فروخته شده را در چه صورت می‌توان پس داد؟

فروش ملک در زمان اجاره

نکات تکمیلی

  • در صورت عدم اطلاع خریدار از حضور مستاجر در زمان عقد قرارداد، خریدار می‌تواند نسبت به فسخ قرارداد اقدام کرده و حقوق خود را طلب کند.
  • در صورت وجود قرارداد اجاره مدت‌دار مالک ملک نمی‌تواند درخواست تخلیه ملک پیش از موعد مقرر را داشته باشد.
  • در صورت اطلاع خریدار از حضور مستاجر و امضای قرارداد بایستی تمامی مفاد ذکر شده در قرارداد اجاره از جمله پرداخت مبلغ ودیعه یا هزینه تعمیرات را به‌عهده گرفته و در زمان لازم آن‌ها را اجرا کند.
  • پس از عقد قرارداد فروش، مستاجر موظف‌به پرداخت اجاره‌بها به مالک جدید می‌باشد.
  • پس از فروش ملک و ادامه قرارداد اجاره تمامی مفاد قرارداد پابرجا بوده و خریدار یا همان مالک جدید متعهد به انجام آن‌ها می‌باشد.

مطالعه بیشتر: مطلب «نحوه محاسبه خسارت دیرکرد در تحویل ساختمان» در مجله ملکی دلتا بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

ارث فرزند فوت شده چگونه تقسیم می‌شود؟

هنگامی که فرزندی فوت می‌کند، باتوجه‌به این که آیا پدر و مادر وی در لحظه فوت او در قید حیات…