میزان عرضه مسکن افزایش یافت

0
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
رئیس اتحادیه املاک تهران گفت: قیمت مسکن نسبت به مدت مشابه ماه گذشته حدود ۱۰ درصد کاهش داشته اما این روزها میزان عرضه مسکن بالا رفته است.
اتحادیه املاک تهران

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، آژانس‌های مسکن تهران می‌گویند هر چند مرکز آمار و بانک مرکزی در خرداد ماه از روند افزایشی قیمت مسکن گزارش داده‌اند، اما معامله‌گران خانه‌های خود را با تخفیف به خریداران می‌فروشند!

مصطفی‌قلی خسروی، رئیس اتحادیه املاک تهران با اشاره به افزایش چشمگیر تعداد فروشندگان خانه توضیح داد: معاملات یک ماه گذشته نشان می‌دهد، مسکن در تهران حدود ۱۰ درصد نسبت به مدت مشابه ماه گذشته، ارزان شده است.

او افزود: همچنین فروشندگان، ملک خود را با تخفیف‌های مناسب به خریداران عرضه می‌کنند.

در همین زمینه روزنامه دنیای اقتصاد، از قول واسطه‌های ملکی گزارش داده، هر روز بر تعداد آپارتمان‌هایی که برای فروش به بازار مسکن عرضه می‌شود، افزوده می‌شود و برخی از فروشندگان انصرافی در ماه‌های گذشته، در تیرماه به بازار بازگشته‌اند.

اتحادیه املاک تهران

هزینه ساخت و ساز در حال افزایش است

این موضوع در حالی رخ می‌دهد که هزینه‌های ساخت و ساز روز به روز در حال افزایش است. گزارش‌ها از بازار حاکی از آن است که سیمان و فولاد به خاطر قطع برق گران شدند.

در حال حاضر قیمت هر پاکت سیمان به بیش از ۱۰۰ هزار تومان رسیده است و همین افزایش قیمت بی‌رویه سیمان باعث متوقف شدن پروژه مسکن ملی و آزادراه تهران شمال شد.

انبوه‌سازان بر این باورند چنانچه افزایش افسارگسیخته قیمت سیمان و فولاد تداوم پیدا کند، ممکن است قیمت مسکن در ماه‌های پیش‌رو افزایش چشمگیری داشته باشد.

مصطفی قلی خسروی، رئیس اتحادیه املاک تهران در حالی از کاهش قیمت مسکن خبر می‌دهد که در اواسط بهار امسال هم وزیر راه و شهرسازی مدعی شده بود قیمت مسکن حباب دارد و باید منتظر ارزانی قیمت مسکن بود.

با این حال روند قیمت مسکن از خردادماه امسال مجددا در گزارش‌های بانک مرکزی صعودی گزارش شده است. بر اساس آمارهای منتشر شده نشان می‌دهد در خردادماه سال جاری، متوسط قیمت مسکن برای خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی در شهر تهران ۲۹۶.۷ میلیون ریال بود که نسبت به اردیبهشت ۱۴۰۰ و خرداد ۱۳۹۹، به ترتیب ۳ درصد و ۵۶.۶ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

مطالعه بیشتر: مطلب «بحران ساخت‌وساز و صعود قیمت‌ها» را در سایت ملکی دلتا بخوانید.

بیشتر ببینید در خبر و گزارش

همچنین بخوانید

فروش آپارتمان با قواره های 20 متری

سازمان‌ها و ارگان‌های مختلف برای حفظ قدرت خرید پرسنل خود، تصمیم گرفته‌اند که واحدهای مسکون…