به این نکات مهم هنگام پرداخت اجاره‌بها توجه کنید

0
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
زمانی‌که قرارداد اجاره بین صاحبخانه و مستاجر منعقد می‌شود، هر کدام از دو طرف دارای وظایف و تعهداتی هستند. این تعهدات در قانون مشخص شده است.
نکات مهم هنگام پرداخت اجاره بها

پرداخت اجاره‌بها به صاحبخانه از مهم‌ترین مسائلی است که پرونده‌های بسیاری را در دادگاه‌ها به خود اختصاص می‌دهد. افراد برای حل این اختلاف به شورای حل اختلاف یا دادگاه‌های حقوقی مراجعه می‌کنند. در این مطلب از دلتامگا به موضوع نکات مهم هنگام پرداخت اجاره بها می‌پردازیم.

نکات مهم هنگام پرداخت اجاره بها

نحوه پرداخت اجاره‌بها در قرارداد اجاره

اجاره‌بها به مبلغی گفته می‌شود که مستاجر بابت استفاده از ملکی که اجاره کرده است به صاحبخانه می‌پردازد. میزان اجاره‌بها به عوامل مختلفی بستگی دارد. برای مثال مبلغ اجاره به مساحت ملک، محل آن، امکانات و غیره بستگی دارد که در نهایت مستاجر با توافق صاحبخانه آن را انتخاب می‌کنند.

بعد از انعقاد قرارداد اجاره مستاجر مکلف است در زمان مشخص شده اجاره‌بها را پرداخت کند. نحوه پرداخت اجاره‌بها در قانون روابط موجر و مستاجر بیان شده است. طبق این قانون اجاره‌بها در نهایت بعد از ۱۰ روز پس از پایان ماه باید پرداخت شود.

ضمانت اجرای عدم پرداخت اجاره‌بها

حال اگر مستاجر اجاره‌بهای خود را در مدت مقرر پرداخت نکند، تکلیف صاحبخانه چه خواهد بود. در واقع ضمانت اجرای عدم پرداخت اجاره‌بها توسط مستاجر چیست؟

طبق ماده ۷ قانون روابط موجر و مستاجر سال ۶۲، اگر مستاجر از پرداخت اجاره‌بها خودداری کند، صاحبخانه حق فسخ قرارداد اجاره را دارد.

مطلب پیشنهادی:  هنگام انتقال سند ملک این مشکلات را جدی بگیرید

در صورتی‌که مشخص شود مستاجر ناتوان از پرداخت اجاره‌بها است باز هم صاحبخانه حق فسخ قرارداد را دارد. البته لازم به ذکر است که حق فسخ تنها نسبت به اقساط باقی‌مانده اعمال خواهد شد.

در صورت عدم پرداخت اجاره‌‌بها چه کنیم؟

حکم فسخ اجاره یا حکم تخلیه

پرداخت نکردن اجاره‌بها توسط مستاجر طبق بند ۹ ماده ۱۴ قانون روابط موجر و مستاجر مصوب سال ۱۳۵۶، صاحبخانه می‌تواند حسب مورد صدور حکم فسخ اجاره یا تخلیه را از دادگاه درخواست کند.

کسر از مبلغ ودیعه (پول‌پیش)

یکی از راهکارهایی که وجود دارد آن است اگر مستاجر اقدام به پرداخت اجاره‌بها نکند، صاحبخانه می‌تواند از پول‌پیش که از مستاجر دریافت کرده است و بعد از اتمام قرارداد اجاره باید آن را به مستاجر برمی‌گرداند، اجاره‌بهای عقب افتاده و سایر هزینه‌ها را کسر کند. لازم به ذکر است که صاحبخانه برای کسر این مبالغ نیازی به مراجعه به مراجع قضایی ندارد.

نکاتی برای پرداخت اجاره

پیشنهاد مطالعه: این نکات مهم در مورد کدپستی خانه را باید بدانید

بیشتر ببینید در نکات معاملاتی

همچنین بخوانید

در ملک مسکونی استفاده از چه مشاغلی مجاز است؟

با توجه به اینکه اجاره و یا خرید ملک تجاری بسیار پرهزینه است، بسیاری از افراد تصمیم می‌گیر…