قرارداد اجاره‌ای که به شما کمک می‌کند صاحبخانه شوید

0
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
قرارداد اجاره یکی از رایج‌ترین قراردادهای حقوقی است، امروزه در کنار این قرارداد، نام «اجاره به شرط تملیک» نیز بسیار شنیده می‌شود.
قرارداد اجاره به شرط تملیک

اجاره به شرط تملیک یکی از انواع قراردادهای اجاره است که در دهه‌های اخیر بسیار رواج پیدا کرده است. در این مطلب از دلتامگ به موضوع قرارداد اجاره به شرط تملیک می‌پردازیم.

عقد اجاره

فرد مستأجر (اجاره‌کننده) برای مدت زمانی معین که در متن قرارداد اجاره مشخص می‌شود، مالکِ منافعِ عینِ مستأجره (مالی که به اجاره‌ داده شده‌ است) می‌شود. این فرد در ازای آن مبلغی را به عنوان اجاره‌بها به موجر (اجاره‌دهنده یا مالک) می‌پردازد.

مالکیت منافع به این معناست که او می‌تواند از مالی که اجاره کرده ‌است، استفاده کند و یا اینکه در صورت اجازه‌ موجر (اجاره‌دهنده) آن را به شخص دیگری اجاره دهد.

مستأجر موظف است پس از اتمام مدت زمانی که در قرارداد اجاره تعیین شده‌، مال را به مالک اصلی (اجاره‌دهنده) تحویل بدهد.

 اجاره به شرط تملیک

اجاره به شرط تملیک به چه معنا است؟

اجاره به شرط تملیک از انواع عقد اجاره است. در آن شرط می‌شود اگر مستأجر به تمامی‌ تعهدات مندرج در این قرارداد عمل کند در پایان مدت اجاره، مالک عین مستأجره شود.

در واقع اجاره به شرط تملیک نوعی قرارداد اجاره است که در نهایت به مالک شدن مستأجر منتهی می‌شود.

نوع تعهداتی که برای مستأجر در این نوع قرارداد اجاره ذکر می‌شود، بستگی به توافق طرفین دارد.

برای مثال مالک می‌تواند منزل خود را به مستأجر اجاره بدهد و شرط کند که اگر مستأجر در هر ماه فلان مبلغ را بپردازد در پایان سال که مدت اجاره‌ منزل به پایان می‌رسد، مالک ملک شود.

مطلب پیشنهادی:  مجازات رابطه نامشروع در این شرایط حبس است

در این‌صورت اگر مستأجر به این تعهدی که برای او ایجاد شده‌ است به‌طور کامل عمل نماید، دیگر تعهدی برای تخلیه‌ ملک نخواهد داشت.

در مقابل وی، مالک موظف خواهد بود که مالکیت این مال را پس از اتمام مدت زمانی که تعیین شده‌ است، به مستأجر انتقال بدهد. بنابراین اجاره به شرط تملیک نوعی قرارداد اجاره است که در ضمن آن، شرطی خاص درج شده‌ است.

بالا بودن قیمت مسکن و تمایل افراد برای داشتن خانه‌ای که متعلق به خودشان باشد، باعث شده است این قرارداد طرفداران زیادی داشته باشد.

این روش در ابتدا برای خرید و فروش خانه به‌ کار گرفته می‌شد تا به این وسیله افرادی که توان مالی کافی برای پرداخت بهای مسکن به‌صورت یک‌جا را ندارند، بتوانند از این طریق و با این شیوه‌ پرداخت اقساطی، سرپناهی برای خود فراهم کنند.

شرایط اجاره کردن

پیشنهاد مطالعه: پس ندادن پول پیش چه عواقبی برای صاحبخانه دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

در این طلاق باید به مرد پول دهید

گاهی زوجین تصمیم به جدایی می‌گیرند؛ اما ازآنجایی‌که حق طلاق در ایران با مرد است، زوجه باید…