این موارد مهم، معامله ملکی شما را برهم می‌زند

0
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
برهم زدن معامله ملکی می‌تواند در امور متفاوت ملکی مانند قرارداد خرید و فروش ملک، رهن یا اجاره ملک یا قرارداد مشارکت در ساخت، اتفاق بیفتند.
مواردی که معاملات ملکی را برهم می زند

در هر قرارداد که انجام می‌شود، احتمال کنسل شدن معامله ملکی وجود دارد. البته در امور قراردادها معمولا امری رایج است که ممکن است توسط هرکدام از طرفین به دلیل خاصی صورت بگیرد. فسخ معامله ملکی شرایط و قوانینی دارد که با رعایت آن می‌توانید دچار کمترین ضرر شوید. در این مطلب از دلتامگ به موضوع مواردی که معاملات ملکی را برهم می زند می‌پردازیم.

مواردی که معاملات ملکی را برهم می زند

فسخ معامله ملکی چیست؟

فسخ به لحاظ لغوی به معنای نقض، از بین بردن، تباه کردن و شکستن است که به صورت ارادی بر قرارداد ملک اعمال می‌شود. این اصطلاح حقوقی به معنای پایان دادن به یک قرارداد از سوی یکی از طرفین آن قرارداد یا یک شخص ثالث است.

اساس برهم زدن معامله ملکی می‌تواند موضوعات متنوعی باشد و بر اساس حقی است که به وسیله طرفین ایجاد می‌شود. این حق یا برای هر دو طرف و یا برای نفر سومی است که در قرارداد قید می‌شود.

عوامل زیادی برای کنسل شدن معامله ملکی در زمینه خرید و فروش یا رهن و اجاره وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توان تا آخرین لحظه قبل از امضای قرارداد از جانب فروشنده یا خریدار و مستاجر آن را لغو کرد. البته با قراردادن شرایطی راحت‌تر می‌توانیم با خیالی آسوده‌تر به عقد قرارداد بپردازیم. در ادامه به انواع فسخ معامله ملکی می‌پردازیم.

برهم خوردن معاملات

کنسل شدن معامله ملکی بر اساس توافق طرفین

بر اساس قانون معامله ملک، هر دو طرف قرارداد می‌توانند در هنگام بستن قرارداد برای هر دو طرف یا نفر سومی یک حق فسخ درنظر بگیرند. برای مثال بر اساس قانون معامله ملک و قرارداد مورد نظر شخصی ملکی را به دیگری بفروشد و در قرارداد شرط شود که هرکدام از دو طرف یا شخص سوم هرگاه بخواهند ظرف یک ماه آن معامله را کنسل کنند.

مطلب پیشنهادی:  نکات کلیدی که هنگام معاملات ملک باید بدانید

برهم زدن معامله ملکی بر اساس حکم قانون

این فسخ زمانی اتفاق می‌افتد که قانون برای جلوگیری از ضرر ناخواسته به یک فرد، دستور فسخ معامله را صادر می‌کند. برای مثال فردی خانه‌ای را اجاره کرده و پس از مدتی متوجه می‌شود که سکونت در آن امکان پذیر نیست؛ در این صورت بر اساس قانون معامله ملک، او می‌تواند که قرارداد اجاره را کنسل کند.

برهم زدن معامله ملکی به صورت یک طرفه

در همه قراردادها مانند خرید یا اجاره ملک، در یکی از بندهای قرارداد پیش بینی شده است که هر کدام از دو طرف اجازه دارند که در یک مدت زمان معین و با در نظر گرفتن قانون معامله ملک، اگر این حق در قرارداد ذکر شده باشد، آن را به صورت یک طرفه فسخ نماید. بنابراین در حالت کلی این موضوع در قرارداد ذکر نمی‌شود.

فسخ معامله

پیشنهاد مطالعه: شاهد قرارداد شما چه شرایطی باید داشته باشد؟

بیشتر ببینید در نکات معاملاتی

همچنین بخوانید

این نکات در مورد اجاره را کمتر شنیده‌اید

بر اساس عقد اجاره، مستاجر مالک منافع مال مورد اجاره می‌شود. یعنی سند ملک به نام مستاجر نیس…