بی‌توجهی بانک‌ها به پرداخت وام ساخت مسکن

0
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
وعده ساخت 4 میلیون مسکن در 4 سال، یکی از عمده‌ترین وعده‌های رئیس دولت سیزدهم است. اما بررسی‌ها نشان می‌دهد که 22 بانک از 27 بانک عامل پرداخت تسهیلات نهضت ملی مسکن، هیچ وام ساخت مسکنی پرداخت نکرده‌اند.
وام ساخت مسکن

به گزارش دلتا مگ به نقل از فارس، مجموع جزئیات پرداخت وام ساخت مسکن توسط نظام بانکی بیانگر آن است، که این بخش از تامین مالی نظام اقتصادی کشور هیچ توجهی به ساخت مسکن نداشته است. (اگر به دنبال خرید خانه هستید، می‌توانید برای مشاهده فایل‌های خرید آپارتمان در تهران به سایت ملکی دلتا مراجعه کنید.)

به عقیده کارشناسان بازار مسکن یکی از مهمترین موانع تحقق ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال، عملکرد نظام بانکی در پرداخت تسهیلات ساخت مسکن است.

در همین راستا، اقبال شاکری، عضو کمیسیون عمران مجلس ضمن اشاره به مصوبه قانون بودجه 1400 پیرامون تخصیص 20 درصد از تسهیلات پرداختی بانک‌ها به حوزه ساخت مسکن گفت: بر مبنای این مصوبه 1.2 میلیون خانوار واجد شرایط و بدون سرپناه به منظور صاحب‌خانه شدن تسهیلات ساخت 300 میلیون تومانی دریافت می‌کنند.

وام ساخت مسکن

نماینده مردم تهران، ری و شمیرانات در مجلس شورای اسلامی،با اشاره به اینکه امروز تحقق مانع زدایی و پشتیبانی از تولید مسکن در دست بانک‎‌ها است، گفت: همه مسئولان اجرایی باید زمینه تحقق شعار سال را مهیا کرده و در حوزه مسکن وزارت راه و بانک مرکزی به سبب تعلل نظام بانکی در پرداخت سهم ساخت واحد مسکونی از تسهیلات باید فعالیت بیشتری انجام دهند.

وی افزود: عدم پرداخت وام ساخت مسکن توسط بانک‌ها محرز است و باید مطابق قانون با آن‌ها برخورد شود.

 

بانک مرکزی بانک‌های متخلف را جریمه کند

بر اساس قانون جهش تولید مسکن در صورتی که نظام بانکی تعهد خود در تامین مالی ساخت مسکن را انجام ندهد، با جریمه افزایش سپرده قانونی توسط بانک مرکزی مواجه خواهد شد. حال باید دید آیا بانک مرکزی از این ابزار قانون استفاده می‌کند یا خیر.

مطلب پیشنهادی:  مسکن ارزان برای همه

گفتنی است که با وجود گذشت 9 ماه از تاریخ ابلاغ دستورالعمل توسط بانک مرکزی، بر اساس آمار رسیده از یک نهاد نظارتی، 22 بانک از 27 بانک عامل هیچ تسهیلاتی را به ساخت مسکن در قالب نهضت ملی پرداخت نکرده‌اند.

وام ساخت مسکن

بر این اساس، نظام بانکی مجموعا تا این لحظه تنها 13.5 هزار میلیارد تومان تسهیلات به بخش ساخت مسکن داده که بخش عمده این تسیهلات نیز توسط بانک عامل مسکن پرداخت شده است.

نکته جالب اینکه نظام بانکی در طول 6 ماه گذشته تنها 7 هزار میلیارد تومان تسهیلات معادل 1.9 درصد از تعهد قانونی خود را به نهضت ملی مسکن پرداخت کرده و عملا این بخش از اقتصاد کشور قصد ندارد وظیفه خود برای تامین مالی نهضت ملی مسکن را به سرانجام برساند. این اتفاق در شرایط رخ می‌دهد، ساخت مسکن به عنوان یک پیشران اقتصادی نقش مهمی در توسعه اقتصادی کشور دارد.

بر این اساس، چهار بانک ملی، ملت، تجارت و پارسیان در مجموع 9.7 میلیارد تومان تسهیلات ساخت مسکن پرداخت کردند در حالی که متعهد به پرداخت 119 هزار 625 میلیارد تومان تسهیلات بودند.

تعداد کلمات مطلب: 455

اپلیکیشن مجله دلتا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در خبر و گزارش

همچنین بخوانید

مقایسه تورم مسکن و اجاره بها در اروپا و ایران

به گزارش خبرآنلاین : بررسی روند رشد اجاره‌ بها در کشورهای اروپایی نشان‌دهنده این است که کش…