افزایش قیمت‌های نامتعارف در بازار مسکن

0
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
بازار آپارتمان‌‌‌های مسکونی عرضه شده برای فروش در تهران طی روزهای اخیر با افزایش قیمت‌‌‌های پیشنهادی غیرمتعارف روبه‌رو شد.

به گزارش دلتا مگ به نقل از دنیای اقتصاد، به دنبال افزایش حجم معاملات مسکن در دو ماه اخیر که با رشد چند درصدی قیمت ناشی از افزایش تقاضا همراه بود، برخی از فروشندگان و واسطه‌‌‌ها با این تصور که بازار مسکن از دوره پساجهش و ثبات عبور کرده و قرار است وارد فاز جدیدی از جهش قیمت شود، در تیرماه قیمت‌‌‌های پیشنهادی خود را یکباره به شکل غیرمنطقی و بعضا بسیار بیشتر از میانگین قیمت ملک در همان محله افزایش دادند.

البته عامل ثانویه دیگری در افزایش یکباره قیمت‌‌‌ها نقش داشت و آن ورود به فصل تابستان بود. در این فصل که معمولا حجم معاملات ملکی افزایش پیدا می‌‌‌کند، به تناسب اصرار خریداران برای معامله در تابستان و جابه‌‌‌جایی قبل از شروع فصل مدارس، ممکن است قیمت‌‌‌ها حتی در وضعیت ثبات نیز اندکی نوسان افزایشی داشته باشند که ناشی از نسبت عرضه و تقاضا در بازار است.

بازار آپارتمان های مسکونی

برای اطلاع بیشتر اخبار پیرامون بازار اجاره مسکن مطلب «افزایش کم‌سابقه نرخ تورم در بازار جهانی اجاره» را بخوانید.

آنچه در دو تا سه هفته اخیر رخ داده، چیزی فراتر از اتفاق مورد انتظار یعنی نوسان تدریجی قیمت مسکن است. قیمت‌‌‌های پیشنهادی فروش در برخی فایل‌‌‌های موجود اعم از نوساز، میانسال و سالخورده بعضا با افزایش بیش از 10 درصدی نسبت به میانگین قیمت در همان منطقه رو به رو شده‌‌‌اند؛ طوری که با یک اطلاع نسبی از وضعیت بازار مسکن، در نگاه اول می‌‌‌توان تشخیص داد کدام قیمت‌‌‌های اعلامی «پرت» است.

مطلب پیشنهادی:  فروش املاک در شمال تهران تا 93 میلیارد تومان

اما در این میان گروهی از متقاضیان خرید مسکن که به تازگی وارد بازار شده و هنوز در جریان میانگین قیمت قرار ندارند، ممکن است در مواجهه با قیمت‌‌‌های پیشنهادی پرت، آنها را مبنای ارزیابی ارزش سایر املاک در منطقه مورد نظر خود قرار دهند. همچنین ممکن است برخی خریداران مسکن که پیش‌‌‌تر در محله‌‌‌های دیگری مشغول جست‌‌‌وجو بودندپس از اطلاع از اینکه میانگین قیمت‌‌‌های آن محله فراتر از بودجه آنها است، به فایل‌‌‌های ارزان‌‌‌تر در محله‌‌‌های دیگر بدون شناخت از بازار مسکن آن نواحی رجوع کنند.

بازار آپارتمان های مسکونی

برای این افراد نیز قیمت‌‌‌های پرت یک «تله» محسوب می‌‌‌شود و آنها ممکن است با توجه به تناسب قیمت با بودجه خود، آن‌‌‌گونه که باید و شاید درباره متناسب بودن قیمت پیشنهادی این فایل‌‌‌ها تحقیق نکنند.

به این ترتیب در بازاری که تقریبا به ازای هر سه آپارتمان، یکی با قیمت غیرواقعی برای فروش عرضه شده، تحقیق وسیع برای کشف قیمت اهمیت مضاعفی دارد که متقاضیان خرید باید به آن اهتمام داشته باشند. در جدول نیز تعدادی از آپارتمان‌‌‌هایی که قیمت آنها به تشخیص سامانه‌‌‌های ارزیابی هوشمند، بالاتر از میانگین قیمت همان منطقه برآورد شده و موتورهای جست‌‌‌وجوی ملکی آنها را با رنگ «قرمز» متمایز می‌‌‌کنند، گردآوری شده است.

مطالعه بیشتر: برای آشنایی با مطالب بیشتر مطلب « احداث 100 هزار واحد از پروژه مسکن ملی» را در دلتا مگ بخوانید.

بیشتر ببینید در خبر و گزارش

همچنین بخوانید

وام مسکن 400 میلیونی می‌شود؟

عملیات ساخت و ساز واحدهای نهضت ملی مسکن در شهرهای سیستان و بلوچستان، زنجان و قزوین آغازشده…