نکات حقوقی لازم در خرید زمین

1
1
زمان مطالعه: 3 دقیقه
معامله زمین در صورتی که اصولی و مطابق قوانین انجام شود سود خوبی برای خریدار به همراه دارد. برای اینکه در این معامله متضرر نشوید، آگاهی از نکات حقوقی آن اهمیت بسیاری دارد.
قوانین معاملاتی زمین

هنگامی که شما با آگاهی کامل از قوانین حقوقی در حوزه ملک اقدام به خریداری زمینی می‌کنید قطعا یک معامله موفق را تجربه خواهید کرد. با توجه به آنکه خرید زمین همواره از دسته معاملات پرسود به شمار می‌رود اما نیاز دارد تا تحقیق و ارزیابی اصولی در این‌باره انجام دهید. برای سرمایه‌گذاری در این بخش باید تسلط کافی بر نکات و قوانین حقوقی داشته باشید. جهت آگاهی از این نکات حقوقی تا پایان این مطلب با دلتا مگ همراه باشبد.

نقش مشاور املاک در خرید زمین

اولین مرحله در خرید زمین انتخاب یک مشاور املاک خوب است که باعث می‌شود معامله با سرعت و در بهترین حالت ممکن انجام شود. مشاور املاک معتبر دارای مجوز اتحادیه از مسکن است.

نقش املاک در خرید زمین

مراحل خرید زمین قولنامه‌ای

متاسفانه شاهد آن هستیم که در معاملات ملکی بسیاری از افراد به دلیل آنکه اطلاعات کافی درباره نکات حقوقی ملک ندارند در دام کلاهبرداران گرفتار می‌شوند. این نکات حقوقی مهم عبارتند از:

  • در پایان قولنامه مهر و امضای دهیاری و اعضای شورای منطقه الزامی است.
  • قبل از انجام معامله لازم است تا احراز هویت و گواهی ثبت مالکیت فرد مشخص شود.
  • برای آگاهی از موقعیت زمین که مرتع یا دولتی نباشد گرفتن استعلام از منابع طبیعی الزامی است.
  • جهت مصادره‌ای نبودن زمین استعلام از جهاد کشاورزی الزامی است.
  • قبل از نوشتن قرارداد در صورتی که ملک خریداری شده دارای سند رسمی است از ممنوع‌المعامله نبودن آن مطمئن شوید.
  • هنگام عقد قرارداد در خصوص زمین‌های برجاده حریم قانونی را رعایت کنید.

مراحل خرید زمین

در خرید چه زمین‌هایی دقت کنیم

  • خریداری زمین از نهاد‌ها و اشخاص حقوقی

هنگام خرید زمین از نهاد‌ها و اشخاص حقوقی از هویت فروشنده مطلع شوید. چرا که زمین‌هایی که توسط دادگاه انقلاب به نهاد‌ها واگذار می‌شوند اغلب دردسر‌ساز بوده و ممکن است مالکان آنها ادعا کنند که زمین به آنها تعلق دارد.

  • بازدید از زمین مورد نظر

از نکاتی که باید در خرید زمین به آن توجه بسیار شود موقعیت جغرافیایی زمین است. چرا که امکان دارد زمین قبلا کشاورزی بوده در نتیجه سند آن به صورت دستی و غیر رسمی نوشته شده باشد. بنابراین اگر قصد خرید اینگونه زمین‌ها را دارید قبل از انجام معامله از دفاتر اسناد رسمی استعلامات لازم را انجام دهید.

مطلب پیشنهادی:  اکباتان شهرکی مدرن در قلب پایتخت

نحوه نوشتن قولنامه

نحوه نوشتن قولنامه و تاثیر آن در معامله

نحوه نوشتن قولنامه نقش بسزایی در روند معامله دارد که بسیاری از افراد اطلاعات کافی در این‌باره ندارند. با توجه به آنکه بیشتر اسناد و املاک دو طرف معامله به عنوان ضمانت نزد مشاور املاک باقی می‌ماند، بهتر است قبل از انجام معامله سند را به طور کامل بررسی کنید. سعی کنید قبل از عقد قرارداد استعلام کد رهگیری زمین را بگیرید گرفتن استعلام به شما کمک می‌کند تا از انجام هرگونه کلاهبرداری جلوگیری شود.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی بیشتر با نکات حقوقی و معاملاتی در زمینه املاک، مطلب “هرآنچه که باید درباره املاک مصادره‌ای بدانید“را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در یادداشت روز

همچنین بخوانید

پول معامله ملکی خود را تضمین کنید

تفاوتی ندارد که قصد خرید، رهن یا اجاره خانه را داشته باشید، به هر حال پرداخت پول در معاملا…