آیا بورس زمینه‌ساز گرانی مسکن می‌شود؟

0
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
دبیر انجمن انبوه سازان مسکن استان تهران گفت: ورود بازار مسکن به بازار سرمایه برای بخش مسکن گران تمام می‌شود و خود زمینه‎‌ساز خروج این بازار از بخش مصرفی است.
ورود بازار مسکن به بازار سرمایه

به گزارش «مجله ملکی دلتا»، ایرج رهبر دبیر انجمن انبوه سازان مسکن استان تهران به موضوع وارد شدن مسکن به بازار بورس اشاره کرد و گفت: چنین اقدامی در آینده زمینه‌ساز رشد چشمگیر قیمت‌ها خواهد شد. از سوی دیگر این موضوع تنها برای متقاضیان مسکن گران تمام خواهد شد.

او با بیان اینکه طی سال‌های گذشته تلاش بسیاری از سوی تمامی مسئولان و همچنین انبوه‌سازان برای خارج کردن بازار مسکن از حالت سرمایه‌ای انجام شد، افزود: متاسفانه با اجرای چنین طرح‌هایی از جمله وارد کردن مسکن به بازار بورس شاهد نا به سامانی و جهش قیمتی در این بخش خواهیم بود.

دبیر انجمن انبوه سازان مسکن اظهار کرد: از یک طرف تلاش می‌کنیم که مسکن از بازار سرمایه‌ای خارج شود و از طرف دیگر با ورود به بورس زمینه را برای پر رنگ‌تر شدن نقش سوداگران فراهم می‌کنیم.

اجرای این طرح شکست خورده است

رهبر با بیان اینکه به بهانه تامین و ساخت مسکن این حوزه را وارد بورس می‌کنیم، در حالی که اجرای این طرح سرمایه‌ای را عاید سرمایه‌گذاران نمی‌کند، گفت: این در حالی است که صندوق زمین و مسکن خود می‌تواند منابع مالی بسیاری را برای مصرف کنندگان و سرمایه گذاران این حوزه فراهم کند.

او تصریح کرد: دولت به جای وارد کردن بازار مسکن به بورس باید زمینه را برای کار در این حوزه فراهم کند و امکانات ساخت را برای سرمایه‌گذاران و انبوه سازان بدون در نظر گرفتن عوارض و مجوز فراهم کند.

ورود بازار مسکن به بازار سرمایه

بورس آینده روشنی برای مسکن ندارد

دبیر انجمن انبوه سازان مسکن استان تهران با بیان اینکه فروش متری مسکن و یا زمین هیچ انگیزه‌ای برای خارج کردن سوداگران و دلالان ایجاد نمی‌کند، افزود: سرمایه گذار برای ورود به بازار مسکن هیچ زمان سعی نمی‌کند که متری و یا نیم متری زمین بخرد. بنابراین اجرای چنین طرح‌هایی آینده روشنی را برای بازار مسکن فراهم نمی‌کند.

او با اشاره به اینکه در صورتی که طرح‌های مسکنی دولت از جمله طرح اقدام ملی مسکن هرچه سریع‌تر اجرایی و عملیاتی شود، می‌تواند نقش موثری در بهبود وضعیت تولید داشته باشد، افزود: دولت باید برای کنترل قیمت‌ها به ویژه در بخش اجاره زمینه را برای افزایش تولید فراهم کند.

رهبر ورود بازار مسکن به بازار سرمایه را موثر ندانست و توضیح داد: هم اکنون دولت برای رسیدن به نرخ متعادل باید اقدامات لازم را در جهت تقویت تولید مسکن در دستور کار خود قرار دهد. در غیر این صورت باید منتظر افزایش قیمت‌ها در حوزه خرید و اجاره مسکن باشیم.

دبیر انجمن انبوه سازان مسکن در پایان بیان کرد: دولت باید اقدامات لازم را در جهت تقویت زیرساخت‌های مسکن انجام دهد تا در آینده این بازار بتواند روند رو به رشدی را داشته باشد.

بیشتر ببینید در خبر و گزارش

همچنین بخوانید

اگر خانه ندارید بخوانید

برای استارت پروژه ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال، در حال حاضر وزارت راه و شهرسازی به دن…