بررسی انواع قراردادهای ملکی

3
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
قراردادهای ملکی، از اهمیت بالایی برخوردارند بنابراین لازم است برای معامله موفق با انواع آن آشنا شوید.

خرید و فروش ملک امر ساده‌ای نیست برای آنکه بتوانید یک معامله خوب داشته باشید لازم است تا با انواع قراردادهای ملکی آشنا شوید. تا پایان این مطلب با دلتا مگ همراه باشید.

قرارداد مشارکت مدنی چیست؟

مشارکت مدنی یکی از انواع قرارداد‌های سرمایه گذاری به شمار می‌رود. مشارکت مدنی به قراردادی گفته می‌شود که اشخاص حقیقی یا حقوقی می‌توانند از سرمایه خود اعم از مادی یا معنوی به صورت شراکتی یا مشاع استفاده کنند. مدت دزمان این نوع قرارداد محدود است و شامل تمام قرارداد‌های تجاری، اقتصادی و خدماتی می‌شود.

انواع قراردادهای ملکی

در چه شرایطی می‌توان قرارداد ملکی را حذف کرد

  • چنانچه فردی قصد داشته باشد معامله‌ای را فسخ کند، باید این عمل با رضایت کامل انجام گیرد. در صورتی که شخص فسخ کننده متوجه شود که فرد مقابل از روی اکراه یا اجبار قرارداد را فسخ می‌کند، فسخ قانونی نیست.
  • فسخ قراداد باید توسط شخصی انجام شود که از لحاظ عقلی و جسمی به بلوغ رسده و به این قضی اشراف کامل داشته باشد.
  • امکان فسخ قرارداد به صورت یک طرفه امکان پذیر نیست تنها در صورتی که از قبل شرایط فسخ قراداد یک طرفه در قولنامه آمده باشد این امر امکان پذیر است.
  • از قوانینی که هنگام فسخ قرارداد باید در قولنامه ذکر شود پرداخت ضرر و زیان مالی به طرف مقابل است.

قرارداد صلح نامه

به چه قراردادی صلح‌‌نامه می‌گویند

همان گونه که از اسمش پیدا است از صلح‌نامه برای سازش و توافق استفاده می‌شود. اما این قرارداد تنها برای دعوا تنظیم نمی‌شود و گاهی در معامله‌های ملکی نیز کاربرد دارد و حتما باید در دفتر اسناد رسمی ثبت شود.

مطلب پیشنهادی:  خرید آپارتمان یک تا 3 ساله در گیشا + جدول

قرارداد فروش زمین و نکات مهم آن

قرارداد فروش زمین یکی دیگر از انواع قراردادهای ملکی می‌باشد. فروشنده و خریدار زمین طرفین این معامله هستند. در این قرارداد با دریافت وجه توافقی مالکیت به شخص دیگری واگذار می‌شود. مالک جدید حق هرگونه استفاده‌ از زمین را دارد. در عقد اینگونه قرارداد توجه به چند نکته الزامی است.

  1. موارد مندرج شده در نسخه اصلی سند را به خوبی بررسی کنید.
  2. بررسی کنید که تمام امکانات زمین مانند برق و آب در سند درج شده باشد.
  3. سوابق فروشنده را بررسی کنید که ممنوع المعامله نباشد.
  4. برای آنکه از بروز هرگونه مشکل جلوگیری شود بهتر است قرارداد در حضور دو شاهد امضاع شود.

منظور از تهاتر

منظوراز قرارداد تهاتر چیست؟

هرگاه دو ملک از لحاظ ارزشی باهم برابر باشند و قصد مبادله آنها را داشته باشیم از قراداد تهاتر استفاده می‌کنیم. . از نظر قانون، منظور از تهاتر این است که دو شخص مدیون به یکدیگر از لحاظ حقوقی می‌توانند تمام یا بخشی از بدهی خود را تسویه کنند. در این قرارداد لازم است تا هریک از طرفین از لحاظ بدهکار یا طلبکار بودن باهم برابر باشند.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی بیشتر با نکات حقوقی و معاملاتی در زمینه املاک، مطلب “نحوه استفاده از چک در معامله ملک“را مطالعه کنید.

 

بیشتر ببینید در نکات معاملاتی

همچنین بخوانید

گواهی عدم حضور چیست؟

گواهی عدم حضور یک اخطار کتبی و قانونی است تا طرف معامله را مجبور به رعایت و انجام دادن تعه…