بررسی نوسانات قیمت در بازار مسکن

0
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
خبرها حاکی از این است که رشد صعودی قیمت مسکن در خرداد ماه سال 1401، 32 درصد اعلام شده است. همچنین داده‌های آماری کاهش 8 درصدی تورم ماهیانه را نشان می‌دهند.
بازار املاک کشور

به گزارش دلتا مگ به نقل از ایسنا، رشد صعودی قیمت مسکن در خرداد ماه سال 1401 در قیاس با ماه مشابه سال قبل برای خانوارهای ایرانی نزدیک به 32 درصد و در یک ماه اخیر 2.3 درصد بود. همچنین لازم است بدانید که داده‌های آماری از کاهش 8 درصدی شتاب تورم ماهیانه خبر می‌دهند. برای اخذ گزارشات بیشتر پیرامون قیمت مسکن تا پایان این خبر با دلتا مگ همراه باشید.

بازار مسکن در سراسر کشور، در خرداد ماه رشد 2.3 درصدی قیمت نسبت به ماه قبل را تجربه کرده است. از سویی دیگر طبق اعلام داده‌های مرکز آمار ایران، شاخص قیمت کالا‌های اساسی و ضروری برای خانوارهای کشور، با تورم سالیانه مسکن (12 ماهه منتهی به خرداد 1401) به 27.5 درصد رسید.

بازار مسکن

کاهش 8 درصدی تورم ماهیانه در بازار مسکن

بنابراین افزایش ماهیانه قیمت مسکن 2.3 درصد رسیده است. در حالی که ماه اخیر این شاخص به 2.5 درصد رسید. لازم به ذکر است که این میزان از کاهش 8 درصدی شتاب تورم ماهیانه در بازار مسکن، اطلاع می‌دهد.

از سمت و سویی دیگر تورم نقطه به نقطه که بیانگر شاخص تغییر قیمت خرداد ماه 1401 نسبت به ماه مشابه سال قبل است، عدد 31.9 درصد به ثبت رسید. این شاخص تغییر قیمت برای سال‌های متوالی 1399 و 1400 به ترتیب 24.2 درصد و 28.1 درصد بوده است.

مطلب پیشنهادی:  معرفی محله دزاشیب

بر اساس داده‌های مرکز آمار ایران، افزایش رشد 27 درصدی سالانه مسکن در طول خرداد ماه 1401 در شرایطی به وقوع پیوست که در همین تاریخ مشابه، تورم عمومی سالانه 39.4 درصد و تورم نقطه به نقطه 52.5 درصد تخمین زده شده است. همچنین تورم عمومی ماهیانه نیز به 12.2 درصد رسیده است.

بازار مسکن

افزایش قیمت مسکن طی سه سال اخیر

تورم سالیانه مسکن در خرداد ماه سال‌های 1399 و 1400 به ترتیب 22.6 درصد و 28.8 درصد تعیین شده است. جالب است بدانید که این رقم در خرداد ماه سال 1401 به 27.5 درصد کاهش پیدا کرد. از طرفی قیمت برخی کالاهای اساسی نیز افزایش پیدا کرده است. همچنین اعداد و ارقام کاهش 4.5 درصدی تورم سالیانه را نشان می‌دهد. در نتیجه این آمار و ارقام روند چگونگی افزایش قیمت 79 درصدی مسکن را نشان می‌دهد.

مطالعه بیشتر: برای آشنایی بیشتر در حوزه ملک، مطلب « رشد نرخ اجاره در پی عدم نظارت بر دفاتر املاک» را در دلتا مگ بخوانید.

بنر مشاهده بهترین آگهی ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در خبر و گزارش

همچنین بخوانید

امکان ثبت نام زنان مطلقه در مسکن ملی وجود دارد؟

طرح اقدام ملی مسکن و طرح نهضت ملی مسکن امروز هیچ‌گونه تفاوتی با هم ندارند. بر اساس مصوبه د…