سرانجام قانون کنترل ساختمان

0
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
با توجه به آنکه امنیت ساختمان‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است اما همچنان مساله نظام کنترل ساختمان در کشور ما مغفول مانده است.

به گزارش دلتا مگ به نقل از خبر آنلاین، گروهی از کارشناسان معتقدند در حوزه ساختمان بسیاری از قوانین ساخت و ساز و نگهداری به درستی اجرا نمی‌شود. بنابراین باید در پی راهکاری باشیم تا حادثه متروپل دوباره تکرار نشود.

محسن بهرام غفاری، عضو موسس سازمان نظام مهندسی ساختمان در نشست با جمعی از خبرنگاران اظهار داشت: برای آنکه حادثه متروپل یکبار دیگر اتفاق نیفتد، استاندارد بودن ساختمان به یکی از دغدغه‌های اصلی همه ما تبدیل شده است. اما با توجه به شرایط کنونی نمی‌توان نسبت به اجرایی شدن کامل قوانین اطمینان کامل داشت.

قانون کنترل ساختمان

آمار بدست آمده در حوزه مسکن نشان می‌دهد، در قوانین مسکن ناپیوستگی‌هایی وجود دارد که به راحتی از این ناپیوستگی‌های قانونی عبور می‌کنند. آنچه که اهمیت دارد این است که برای ساختمانی که در حال خراب شدن است می‌توانید امداد و نجات داشته باشید. اما در حوزه علل زمینه ساز هیچ امداد و نجاتی ندارید.

سرانجام قوانین کنترل ساخت چه می‌شود؟

بعد از به وقوع پیوستن زلزله رودبار و منجیل در سال1369، قانون نظام مهندسی نسبت به سابق بیشتر مورد توجه قرار گرفت. بطوری که از سال 1374 به بعد قرار شد قانون آزمایشی نظام مهندسی بعنوان قانون جدید تصویب شود.

اما با وجود مطالعات انجام شده در وزارت مسکن و شهرسازی مشخص شد که موضوع کنترل ساختمان بسیار با اهمیت‌تر از قانون نظام و مهندسی است.

غفاری افزود: توجه نظام مهندسی معطوف بود به ایجاد تشکیلاتی تنظیم‌گر حرفه‌ای مهندسی که اشکال و الگوهای روشنی در دنیا داشته است. اما مساله نظام کنترل ساختمان در کشور ما مفقودالاثر بوده و کماکان نیز مفقودالاثر است.

جلسه مجلسه برای طراحی قانون کنترل ساختمان

نتیجه پیگیری‌ها و نشست‌های گوناگون وزارت مسکن منجر به اضافه شدن چند ماده به قانون نظام مهندسی برای کنترل ساختمان بود. با در نظر گرفتن ماده 30 تا 36 مقرر شد، فرصت یکساله ای تعیین شود تا بتوانیم در این مدت زمان، قانون مناسبی برای کنترل ساختمان طراحی کرده و به مجلس تقدیم کنیم.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی بیشتر با مطالب بروز در حوزه ملک، مطلب «همه چیز درمورد نتیجه استعلام مسکن ملی» را در دلتا مگ بخوانید.

بیشتر ببینید در خبر و گزارش

همچنین بخوانید

تهران‌پارس محله‌ای با امکانات ویژه

اگر قصد خرید ملکی را دارید بهتر است قبل از هرجای دیگری ابتدا سری به محله تهران‌پارس بزنید.…