موارد مهم در تنظیم متن قرارداد اجاره

1
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
تنظیم قرارداد اجاره کار سخت و پیچیده‌ای نیست، فقط نیاز به رعایت یکسری قوانین و نکات دارد.
موارد مهم در تنظیم متن قرارداد اجاره

همانطور که می‌دانید، امروزه به دلیل افزایش قیمت خرید مسکن، اجاره‌نشینی بسیار رواج پیدا کرده است. تنظیم متن قرارداد اجاره، تابع رعایت نکات و قوانینی است که در ادامه برای شما شرح خواهیم داد.

نکاتی در تنظیم قرارداد اجاره

  • طرفین و سمت آن‌ها

در قرارداد اجاره باید تمامی مشخصات موجر، مستاجر و و محل سکونت ذکر شود. گاهی ممکن است طرفین بر سر موضوعی به اختلاف برخورده و احضاریه‌ای به نشانی مذکور در قرارداد ابلاغ شود. حال اگر نشانی ناقص یا نادرست باشد، موجب بی خبر ماندن یکی از طرفین و وارد شدن خساراتی به وی می‌شود.

موارد مهم در تنظیم متن قرارداد اجاره

  • مورد اجاره و استفاده مورد نظر

در قرارداد اجاره باید محل مورد اجاره و ملحقات آن از جمله تلفن، پارکینگ و انباری قید شود. به علاوه در صورتی که قرارداد برای مقصود خاصی مثل سکونت مستاجر است، این موضوع نیز باید در قرارداد ذکر شود.

  • مدت اجاره و مال الاجاره

معمولا قرارداد اجاره برای یک سال منعقد می‌شود. در واقع اجاره برای مدت بیشتر یا کمتر منعی ندارد. مال الاجاره نیز اگر ترتیب دیگری مقرر نشود، باید نقدا و همزمان با امضای قرارداد پرداخت شود.

مطلب پیشنهادی:  قرارداد اجاره‌ای که به شما کمک می‌کند صاحبخانه شوید

نکاتی در تنظیم اجاره نامه

  • ضمانت اجرای تخلف از قرارداد

در صورت تخلف از برخی شروط قرارداد، حق فسخ برای طرف مقابل ایجاد می‌شود. بهتر است در زمان انعقاد قرارداد برای تعهدات هر یک از طرفین ضمانت اجرایی مانند وجه التزام تعیین شود. این وجه التزام مبلغی است که شخص متخلف در صورت تخلف از قرارداد باید به طرف دیگر پرداخت کند.

این نکات را فراموش نکنید!

  • مهلت مستأجر برای پرداخت اجاره بها منتهی ده روز از تاریخ سررسید هر قسط خواهد بود، مگر اینکه طرفین به ترتیب دیگری زاید برین مدت توافق کرده باشند که در این صورت ترتیب مذکور باید در سند قید گردد.
  • در قرارداد اجاره باید نوع کسب و پیشه و تجارت بطور کامل و صحیح لحاظ شود.

مطالعه بیشتر: مطلب «مشاورین املاک به این نکات توجه کنند!» را در دلتا مگ بخوانید.

بیشتر ببینید در نکات معاملاتی

همچنین بخوانید

این نکات در مورد اجاره را کمتر شنیده‌اید

بر اساس عقد اجاره، مستاجر مالک منافع مال مورد اجاره می‌شود. یعنی سند ملک به نام مستاجر نیس…