مواردی که معامله ملکی را بر هم می‌زند

2
3
زمان مطالعه: 2 دقیقه
هر قراردادی که انجام می‌شود، احتمال کنسل شدن آن وجود دارد. البته بر هم زدن معامله ملکی در امور قراردادها معمولا امری رایج است که ممکن است توسط هرکدام از طرفین صورت بگیرد.
مواردی که معامله ملکی را به هم می‌زند

هر قراردادی که انجام می‌شود، به دلایل مختلف می‌تواند کنسل شود. این بر هم زدن می‌تواند در قرارداد خرید ملک، فروش و یا اجاره باشد.  البته که کنسل و فسخ شدن معامله، شرایط و قوانین مخصوص به خود را دارد. ما در این مطلب در مورد کنسل شدن معامله ملکی و صحت آن توضیح داده‌ایم. برای آشنایی بیشتر با این موضوع با دلتا مگ همراه باشید.

فسخ معامله ملکی به چه معناست؟

بر هم زدن معامله ملکی به دلایل مختلفی رخ می‌دهد و بر اساس حقی است که به وسیله طرفین ایجاد می‌شود. در ادامه به انواع فسخ معامله ملکی می‌پردازیم.

فسخ معامله ملکی به چه معناست؟

کنسل شدن معامله ملکی بر اساس توافق طرفین

بر اساس قوانینی که در حوزه ملک وجود دارد، هر دو طرف قرارداد می‌توانند در هنگام بستن قرارداد برای هر دو یک حق فسخ در نظر بگیرند.

برهم زدن معامله ملکی بر اساس حکم قانون

این دستور فسخ برای جلوگیری از ضرر ناخواسته به یک فرد توسط قانون صادر می‌شود. به عنوان مثال فردی خانه‌ای را اجاره کرده و پس از مدتی متوجه می‌شود که سکونت در آن امکان پذیر نیست؛ در این صورت بر اساس قانون معامله ملک، او می‌تواند قرارداد اجاره را کنسل کند.

برهم زدن معامله ملکی به صورت یک طرفه

در همه قراردادها مانند خرید یا اجاره ملک، در یکی از بندهای قرارداد پیش بینی شده است که هر کدام از دو طرف اجازه دارند که در یک مدت زمان معین و با در نظر گرفتن قانون معامله ملک، اگر این حق در قرارداد ذکر شده باشد، آن را به صورت یک طرفه فسخ نماید. بنابراین در حالت کلی این موضوع در قرارداد ذکر نمی‌شود.

مطلب پیشنهادی:  قیمت مسکن در محله کرمان تهران

شرایط فسخ قرارداد

شرایط فسخ قرارداد چیست؟

  • فسخ کننده باید به لحاظ عقلی و سنی در سلامت کامل باشد.
  • فردی که می‌خواهد اقدام به برهم زدن معامله ملکی کند، آن را به دفتر اسناد رسمی اعلام کند.
  • فسخ کننده باید با رضایت کامل عمل فسخ را انجام دهد و اگر از این کار رضایت قلبی نداشته باشد، این فسخ اثر حقوقی نخواهد داشت.

برهم زدن معامله ملکی توسط مالک

گاهی ممکن است که مالک به دلایل مختلف اقدام به بر هم زدن معامله کند. بر هم زدن معامله توسط مالک شرایطی دارد که در ذیل به آن اشاره خواهیم کرد:

  • در صورتی که مستاجر بیش از یک هفته در پرداخت اجاره بها تاخیر داشته باشد.
  •  مستاجر بدون اجازه مالک آن ملک را به فرد دیگری واگذار کرده باشد.
  • در صورتیکه مستاجر بدون دلیل موجه از ورود مالک به خانه جهت انجام اموری مانند تعمیرات، خودداری کند. در این زمینه مستاجر مسئول است که به مالک اجازه ورود به آپارتمان را برای انجام اموری مانند تعمیرات بدهد.

مطالعه بیشتر: مطلب «اخذ حکم تخلیه توسط موجر» را در دلتا مگ بخوانید.

بیشتر ببینید در نکات معاملاتی

همچنین بخوانید

قرارداد اجاره‌ای که به شما کمک می‌کند صاحبخانه شوید

اجاره به شرط تملیک یکی از انواع قراردادهای اجاره است که در دهه‌های اخیر بسیار رواج پیدا کر…