آیا اجاره نامه دستی اعتبار دارد؟

0
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
اجاره نامه دستی قراردادی است که بسیاری از افراد به تنظیم آن روی می‌آورند. در صورتی که آن‌ها به عواقب و مشکلات بعد از آن توجه نمی‌کنند.
آیا اجاره نامه دستی اعتبار دارد؟

برخی افراد برای عدم پرداخت کمیسیون یا حق التحریر مشاور املاک، اجاره نامه را به صورت دستی نوشته و به اعتبار آن نیز فکر نمی‌کنند. در واقع این افراد از عواقب احتمالی و دردسرهایی که این کار می‌تواند برای آن‌ها به همراه داشته باشد آگاه نیستند.

در این مطلب از دلتا مگ، اجاره نامه دستی و میزان اعتبار و مشکلات قانونی نوشتن چنین قراردادی را توضیح خواهیم داد.

اجاره نامه دستی چیست؟

اجاره نامه دستی چیست؟

گاهی اوقات موجر و مستاجر بدون واسطه مشاور املاک یکدیگر را پیدا کرده و در مورد اجاره ملک با هم به توافق می‌رسند. شاید در این حالت مراجعه به مشاور املاک برای نوشتن اجاره نامه بی‌مورد به نظر برسد. بنابراین برای اینکه مجبور به پرداخت حق التحریر نشوند، بدون مراجعه به مشاور املاک، اجاره نامه را می‌نویسند. به این قرارداد که به صورت توافقی توسط موجر و مستاجر نوشته و امضا شده، اجاره نامه دستی گفته می‌شود.

مزایا و معایب اجاره نامه دستی

تنها مزیت این نوع از قرارداد این است که پولی بابت نوشتن آن به مشاور املاک پرداخت نمی‌کنیم. اما این مورد صرفا تا زمانی مزیت محسوب می‌شود که موجر و مستاجر به مشکل و اختلاف برنخورند.

معایب اجاره نامه دستی

معایب اجاره نامه دستی

  • زمانی که بین موجر و مستاجر مشکلی بوجود بیاید، کمیسیون مشاور املاک یا حق التحریر در مقابل هزینه‌ها و زمانی که بابت طولانی‌تر شدن فرایند رسیدگی قانونی باید بپردازید، رقم چشمگیری نخواهد بود.
  • اگر صرفا یک اجاره‌نامه دستی به عنوان مدرک داشته باشید، طولانی شدن زمان و مراحل دادرسی، هزینه‌ها را آنقدر سنگین‌تر می‌کند که از نداشتن قراردادی که توسط مشاور املاک نوشته شده است افسوس می‌خورید.
  • بعضی افراد فکر می‌کنند که نوشتن توافقی قرارداد اجاره به نفع مستاجر است. اما این تفکر اشتباه است. در صورتی که قرارداد به صورت دستی نوشته شود، فرایند پس گرفتن مبلغ رهن، برای مستاجر تبدیل به کاری سخت و طولانی خواهد شد.
مطلب پیشنهادی:  شیوه تعیین خسارت در قراردادهای ملکی

اعتبار اجاره نامه

هر نوشته‌ای که دو نفر آن را امضا کنند قرارداد به حساب می‌آید. بنابراین طبق قوانین هر نوشته‌ای که دو نفر آن را امضا کرده باشند، یک قرارداد بوده و هر قراردادی از نظر قانونی قابل پیگیری می‌باشد.

مطالعه بیشتر: مطلب «علت تفاوت قیمت زمین تجاری با مسکونی در چیست؟» را در دلتا مگ بخوانید.

بیشتر ببینید در نکات معاملاتی

همچنین بخوانید

این نکات در مورد اجاره را کمتر شنیده‌اید

بر اساس عقد اجاره، مستاجر مالک منافع مال مورد اجاره می‌شود. یعنی سند ملک به نام مستاجر نیس…