تفاوت اجاره نامه رسمی، بنگاهی و دستی

1
1
زمان مطالعه: 3 دقیقه
به طور کلی در صورتی که اجاره نامه شما توسط مشاور املاک نوشته شود و امضا دو شاهد در آن موجود باشد، هم از بروز بسیاری از مشکلات حقوقی پیشگیری کرده‌اید و هم از حمایت قانون در صورت بروز مشکل برخوردار هستید.
اجاره نامه رسمی، بنگاهی و دستی چه تفاوت هایی دارند؟

اجاره نامه را به 3 روش می‌توان نوشت. این سه روش شامل اجاره نامه رسمی، بنگاهی و دستی می‌باشد. تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا انواع اجاره نامه را بطور خلاصه برای شما شرح دهیم.

انواع اجاره نامه

اجاره نامه دستی

اجاره نامه دستی، اجاره نامه‌ای است که پس از رسیدن به توافق طرفین، نوشته می‌شود. در واقع این نوع اجاره نامه یک قرارداد و توافق بین موجر و مستاجر است و جای دیگری ثبت نخواهد شد.

مزایا و معایب اجاره نامه دستی

با نوشتن اجاره نامه دستی، دیگر نیازی به پرداخت پول به مشاور املاک یا دفتر ثبت اسناد نیست. اما این روش ممکن است مشکلاتی برای شما ایجاد کند. دو نوع از رایج ترین مشکلات این روش عبارتند از:

  • عدم رعایت موارد قانونی و حقوقی لازم در نوشتن اجاره نامه.
  • اجاره نامه دستی مشمول قانون روابط موجر و مستاجر مصوب سال ۱۳۷۶ نمی‌شود (در صورتی که ۲ نفر شاهد پای قرارداد را امضا نکرده باشند.)

مزایا و معایب اجاره نامه دستی

اجاره نامه بنگاهی

همانطور که از نام آن پیداست، اجاره نامه‌ای است که در بنگاه مشاور املاک و در فرم‌های مورد تایید اتحادیه املاک نوشته می‌شود. این نوع اجاره نامه توسط مشاور املاک مهر و امضا شده و نکات حقوقی لازم، در آن رعایت خواهد شد. این نوع اجاره نامه به دو صورت تنظیم می‌شود. تنها تفاوت آن دو در دریافت کد رهگیری و عدم دریافت آن است. بسیاری از موجرین به دلیل عدم پرداخت مالیات بر اجاره، به دنبال دریافت کد رهگیری نخواهند رفت.

نکات مربوط به اجاره نامه بنگاهی

  • با اینکه مهر و امضای مشاور املاک، ضامن حمایت قانون از مفاد قرارداد اجاره نیست، اما برای اینکه بتوانیم بیش‌ترین حمایت قانون را به همراه داشته باشیم، باید تمام موارد حقوقی لازم متناسب با شرایط و خواسته‌های موجر و مستاجر را در اجاره نامه قید کنیم.
  • اطلاعات حقوقی مشاور املاک از مردم عادی بالاتر است. در نتیجه قراردادی که مشاور املاک تنظیم می‌کند، از لحاظ حقوقی قابل اطمینان‌تر از اجاره نامه دستی است.
  • شانس عقد قرارداد با مراجعه به مشاور املاک بالاتر از حالت‌های دیگر است. زیرا مشاور املاک برای کسب درآمد، تلاش می‌کند قرارداد را به سرانجام برساند. بنابراین با مذاکره با طرفین، شرایطی را فراهم می‌کنم که از جهات مختلف، طرفین رضایت کافی داشته باشند.

اجاره نامه رسمی

اجاره نامه رسمی

این نوع اجاره نامه در دفاتر اسناد رسمی به ثبت می‌رسد. اجاره نامه‌هایی که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم، جزو اسناد عادی به حساب می‌آیند. اما اجاره نامه رسمی، یک سند رسمی محسوب می‌شود. در واقع پس از به تفاهم رسیدن طرفین معامله، می‌توانند به یکی از دفاتر اسناد رسمی مراجعه کرده و اجاره نامه را ثبت کنند.

مزیت اجاره نامه رسمی به نسبت اجاره نامه بنگاهی، همان مزیت اسناد رسمی نسبت به اسناد عادی است. هر چند اسناد عادی در محاکم قانونی دارای ارزش هستند، اما ارزش اسناد رسمی در این محاکم بیش‌تر از اسناد عادی می‌باشد. از نکات دیگری که در این نوع اجاره نامه وجود دارد این است که دفاتر اسناد رسمی به هیچ وجه وارد مسائل مربوط به شرایط مختلف پرداخت نمی‌شوند. یعنی شما زمانی می‌توانید به دفاتر رسمی مراجعه کنید که معامله کاملا نقد باشد. همین مسئله یکی از دلایلی است که تمایل عموم مردم را نسبت به مراجعه به دفاتر اسناد رسمی کاهش می‌دهد.

مطالعه بیشتر: مطلب «نکات طلایی در اجاره آپارتمان» را در دلتا مگ بخوانید.

بیشتر ببینید در نکات معاملاتی

همچنین بخوانید

چرا سفته در بازار مسکن رونق گرفت؟

با توجه به تلاطم‌های اقتصادی که به دنبال تحریم‌ها به وجود آمد و سیاست‌های غلط که بر این با…