عرضه و تقاضا در بازار مسکن افزایش یافت

0
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
بررسی‌های نشان می‌دهد که تمایل برای فروش مسکن در مقایسه با فروردین ماه ۴۰ درصد رشد داشته و قیمت‌ها نیز اندکی تغییر کرده است.
خرید واحد مسکونی

به گزارش دلتا مگ به نقل از ایسنا، بازار مسکن شهر تهران در اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ پس از عبور از شرایط نیمه تعطیل فروردین ماه با افزایش عرضه و تقاضا مواجه شده است. اطلاعات غیررسمی نشان می‌دهد تمایل برای فروش مسکن حدود ۴۰ درصد رشد داشته و بر همین اساس احتمالا معاملات قطعی افزایش یافته است؛ هرچند هنوز آماری درخصوص تحولات بازار مسکن شهر تهران در ا ردیبهشت ماه در دست نیست.

بررسی‌های میدانی گویای آن است که اردیبهشت ماه مطابق معمول سال‌های گذشته بازار مسکن با تحرک بیشتری در مقایسه با فروردین مواجه شده که از عواملی همچون تلاش برای ورود قبل از فصل جابه‌جایی و انتظارات تورمی نشأت می‌گیرد. امسال نوسانات اقتصادی نیز تا حدودی بر این بازار تاثیر گذاشته و به تغییرات قیمتی ناچیز منجر شده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد، قیمت‌های پیشنهادی هر متر مسکن در تهران نسبت به فروردین ماه ۵.۲ درصد افزایش یافته است. این شاخص بر اساس درصد تغییرات قیمت هر متر مربع آگهی‌های اردیبهشت نسبت به فروردین به دست آمده است.

فروش مسکن

هم‌چنین درصد تغییرات قیمت هر متر مربع آگهی‌ها با وزن‌دهی به مناطق بر اساس تعداد معاملات قطعی از رشد ۲.۴ درصد حکایت دارد. بیشترین تقاضا که از بازدید آگهی‌ها به دست آمده گویای آن است که واحدهای ۷۰ تا ۸۰ متر با ۱۴.۵ درصد در رتبه اول قرار دارد و پس از آن خانه‌های ۶۰ تا ۷۰ متر و ۵۰ تا ۶۰ متر به ترتیب با ۱۲ و ۹.۵ درصد در جایگاه‌های بعدی هستند.

درخصوص بازار اجاره نیز داده‌های غیررسمی از تغییرات قیمتی حکایت دارد. تغییرات قیمت رهن متر مربع آگهی‌های اردیبهشت ۱۴۰۱ نسبت به فروردین، رشد ۴.۵ درصد را نشان می‌دهد. بیشترین میزان تقاضا که از درصد بازدید رهن و اجاره به دست آمده نشان می‌دهد واحدهای ۷۰ تا ۸۰ متر با ۹.۵ درصد از کل آگهی‌ها بالاترین تقاضا را دارد و پس از آن واحدهای ۸۰ تا ۹۰ متر و ۶۰ تا ۷۰ متر در رتبه‌های بعدی هستند.

طبق آگهی‌های اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ میانگین قیمت پیشنهادی هر متر مربع شهر تهران در سامانه مذکور ۴۹.۹ میلیون تومان است. در حالی که نرخ‌های قطعی بر اساس معاملات فروردین ماه ۳۵ میلیون تومان بود که فاصله حدود ۱۵ میلیون تومانی قیمت‌های مطلوب فروشندگان با نرخ معاملات را نشان می‌دهد. البته قیمت‌های عرضه طی حدود یک سال و نیم گذشته از ۵۷ میلیون تومان به کمتر از ۵۰ میلیون تومان کاهش یافته است.

مطالعه بیشتر: مطلب «تمایل موجران به اجاره بیشتر به جای پول پیش» را در دلتا مگ بخوانید.

بیشتر ببینید در خبر و گزارش

همچنین بخوانید

شهرداری‌ها باید بر دفاتر املاک نظارت کنند

وزیر کشور تاکید کرد: شهرداری‌ها باید در حوزه املاک و گرانی‌های مرتبط با آن، وارد شوند و بر…