فقط در 5 درصد بافت فرسوده نوسازی شد

0
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
آنطور که گفته می‌شود، باید ۳۰‌ درصد کل ساخت‌وسازهای کشور در بافت‌‌‌های فرسوده انجام شود؛ این در حالی است این سهم در بهترین حالت در سال گذشته به ۵‌ درصد هم نرسید.
احیای بافت‌های فرسوده اراده ملی می‌خواهد

به گزارش دلتا مگ به نقل از قدس آنلاین،  آمارها بیانگر این است که ‌‌‌سهم بافت فرسوده در خرید و فروش مسکن در تهران و سایر شهرها همچنان رو به افزایش است. این در حالی است که دست‌‌‌کم باید ۳۰‌ درصد کل ساخت‌وسازهای کشور در بافت‌‌‌های فرسوده انجام شود؛ این در حالی است که با توجه به سهم بیش از ۴۰‌درصدی بافت‌‌‌های فرسوده در معاملات مسکن شهر تهران در حالت مطلوب و ایده‌‌‌آل باید حداقل نیمی از ساخت‌وسازها در بافت‌‌‌های فرسوده باشد. این سهم در بهترین حالت درسال گذشته به ۵‌ درصد هم نرسیده است.

آمارهای ساخت و ساز در بافت فرسوده

آمارهای شبکه بانکی کشور نشان می‌دهد در ۹ ماه ۱۴۰۰، از مجموع ۲۸۰‌ هزار واحد مسکونی که در شهرهای کشور مجوز ساخت‌وساز دریافت کرده‌‌‌اند تنها ۱۷۲۵ واحد مسکونی در بافت‌‌‌های فرسوده تسهیلات نوسازی دریافت کرده‌‌‌اند.

همچنین آمارهای رسمی حاکی است هم‌‌‌اکنون میانگین قیمت مسکن در بافت‌‌‌های فرسوده شهر تهران حدود ۶۰ تا ۶۵‌درصد ارزان‌‌‌تر از سایر مناطق شهر تهران است. همین موضوع نشان می‌دهد به‌رغم انحراف سیاست‌های دولت به ساخت مسکن در حومه شهرها، ‌‌‌کانون تقاضای مسکن ارزان‌قیمت اتفاقا در دل شهرها و در هسته درونی و فرسوده آنها قرار دارد.

با استناد به آمارهای رسمی بانکی و از آنجا که هم‌‌‌اکنون تقریبا بخش زیادی از سازنده‌‌‌ها و سرمایه‌گذاران ساختمانی در بافت‌‌‌های فرسوده از بازوی وام نوسازی استفاده می‌کنند سال گذشته بانک‌ها تنها ۱۷۲۵ فقره وام نوسازی پرداخت کرده‌‌‌اند؛ البته آمارهای مربوط به تعداد تسهیلات پرداختی و تعداد واحدهای ساخته شده در بافت‌‌‌های فرسوده در سال‌های ۹۸ و ۹۹ نشان می‌دهد تقریبا از هر ۵ واحد ساخته شده در این بافت‌‌‌ها یک واحد وام نوسازی دریافت کرده‌‌‌اند.

مطلب پیشنهادی:  قیمت رهن خانه در منطقه 1 + جدول

ساخت و ساز کشور در بافت‌‌‌ فرسوده

آمارها نشان می‌دهد، در سه سال ۹۷ تا ۹۹ سرعت رشد قیمت زمین در تهران به طور میانگین سه‌برابر سرعت رشد قیمت مسکن بوده است. اما روند قیمت رشد زمین در سال 1400 با شروع ثبات نسبی در بازار مسکن، رو به کاهشی شد.

روند کاهش سرعت رشد قیمت زمین پارسال در نیمه دوم سال نیز ادامه پیدا کرد؛ طوری که اکنون در شروع سال ۱۴۰۱ فاصله تورم مسکن و زمین در سه سال اخیر به شدت کاهش پیدا کرده است.

کارشناسان بازار مسکن معتقدند که نتیجه‌‌‌بخش بودن مذاکرات رفع تحریم‌ها می‌تواند به برقراری ثبات قیمتی در بازار مصالح بینجامد و در نتیجه علاوه بر «قیمت زمین» به عنوان یک مولفه اصلی موثر بر هزینه ساخت، شتاب «تورم مصالح» نیز کاهش پیدا می‌کند.

مطالعه بیشتر: مطلب «سازمان تعزیرات: با صاحبخانه‌های متخلف برخورد خواهد شد»را در دلتا مگ بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در خبر و گزارش

همچنین بخوانید

خانه اجاره ای خود را با کمترین هزینه زیبا کنید

در خانه‌های اجاره‌ای، امکان تخریب و ایجاد تغییرات جدی وجود ندارد. اما می‌توانیم با یک سری …