بازگشت سازنده ها به بازار ساخت و ساز

0
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
بررسی داده‌‌‌های مربوط به تغییرات قیمت قطعی و پیشنهادی فروش مسکن و زمین و نیز آخرین وضعیت تغییرات قیمت پیشنهادی در بازار فروش آپارتمان‌‌‌های نوساز حکایت از آن دارد که شرایط برای بازگشت سازنده‌‌‌ها به بازار ساخت‌وساز در شروع سال جدید تا حدی فراهم شده است.
کیفیت ساخت و ساز مسکن

به گزارش دلتا مگ به نقل از دنیای اقتصاد، بررسی روند طی شده در بازار زمین و مسکن طی چهار سالی که گذشت، نشان‌‌‌دهنده افت و خیز در این دو بازار ملکی بوده است.

آخرین آمارهای مستند از تغییرات قیمت زمین، نشان میدهد رشد قیمت زمین کاهشی بوده است. تابستان سال گذشته تغییرات فصلی میانگین قیمت زمین در تهران 3‌ درصد بوده است. این در حالی است که در سال‌های پیش از آن همزمان با دوره جهش، میانگین تغییرات قیمت زمین در تهران در هر فصل نسبت به فصل قبل حدود 20‌ درصد محاسبه می‌‌‌شد.

این در حالی است که تورم فصلی مسکن در طول سه سال جهش به طور متوسط حدود 6‌ درصد بود. به این ترتیب از تابستان پارسال در آمارهای رسمی از بازار زمین، سقوط تورم در این بخش از بازار نقل‌و‌انتقالات ملکی گزارش شد.

آمارها نشان از بازگشت سازنده ها به بازار ساخت دارد به طوری که رشد قیمت مسکن و سرعت رشد قیمت زمین نسبت به یکدیگر بسیار کم شده است. در واقع تناسب میان دو تورم ملکی شامل تورم زمین و مسکن در تهران منجر به بازگشت سازنده ها بر بازار ساخت و ساز شده است.

بازگشت سازنده ها به بازار ساخت

این در حالی است  عایدی ساخت‌وساز در پایتخت طی سال گذشته نشان‌‌‌دهنده سقوط حاشیه سود ساخت مسکن مورد انتظار سازنده‌‌‌ها بود. در واقع روند پرشتاب تورم زمین در مقایسه با تورم مسکن طی سال‌های جهش سبب شده بود ساخت‌وساز در پایتخت دیگر در زمره فعالیت‌های اقتصادی پرسود دسته‌‌‌بندی نشود.

کف عایدی سرمایه‌گذاری ساختمانی که مورد انتظار سازنده‌‌‌هاست، حدود 30‌ درصد است و این در حالی است که زمستان پارسال این عایدی به طور میانگین به 28‌ درصد رسیده بود. از آنجا که یک اجرای پروژه ساختمانی به طور میانگین 18 ماه به طول می‌‌‌انجامد، عملا سود حاصل از ساخت‌وساز در تهران به دلیل قیمت بسیار زیاد زمین به عنوان مهم‌ترین عنصر تشکیل‌‌‌دهنده قیمت تمام‌‌‌شده مسکن از یکسو و ثبات نسبی قیمت مسکن در بازار معاملات از سوی دیگر، به پایین‌‌‌ترین حد ممکن رسیده و از کف مذکور نیز کمتر شده بود.

زمستان پارسال حاشیه سود ساخت‌وساز در تهران عملا از حاشیه سود سپرده‌‌‌گذاری بانکی که یک سرمایه‌گذاری بدون ریسک محسوب می‌شود، کمتر بود یا با اغماض با آن برابر بود.  حاشیه سود حاصل تفاضل قیمت تمام شده ساخت از قیمت فروش واحدهای نوساز است که بر اساس اعداد و ارقام مربوط به هزینه ساخت شامل هزینه تامین اجزای ساختمانی (زمین، مصالح، عوارض، خدمات مهندسی و…) و نیز قیمت فروش واحدهای نوساز ساخته شده محاسبه می‌شود.

مطالعه بیشتر: مطلب «طرح جدید مجلس برای کنترل بازار اجاره» را در دلتا مگ بخوانید.

بیشتر ببینید در خبر و گزارش

همچنین بخوانید

خانه‌دار شدن حقوق‌‌بگیران چند سال طول می‌کشد؟

شهردار تهران با اشاره به گذشت 10 ماه ازموفقیت شهرداری پیرامون بازپس گیری امکانات خود به ار…