شرایط تحویل ملک به خریدار و نکات آن

0
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
اگر شما ملکی خریداری کرده‌اید و فروشنده آن را در تاریخ معین‌ شده تحویل نداده است، می‌توانید برای تسلیم ملک از طریق مراجع قانونی اقدام کنید.
شرایط تحویل ملک به خریدار و نکات آن

برای خریدار و فروشنده قوانین و حقوقی در نظر گرفته شده است تا هنگام خرید و فروش ملک به مشکل بر نخورند. طبق این قوانین تا زمانی که ملک به خریدار تحویل نشده است، قرارداد کامل‌شده، محسوب نمی‌شود. در واقع تحویل ملک، ساز و کارهای خاص خودش را دارد.

قوانین مربوط به شرایط و زمان تحویل ملک در قبال بدقولی یا کارشکنی فروشنده از خریدار حمایت می‌کند. تحویل ملک به خریدار در موعد مقرری که در قرارداد ذکر شده، وظیفۀ فروشنده است. تحویل ندادن به موقع آپارتمان یا هر نوع ملک دیگر، پیگرد قانونی دارد و خریدار می‌تواند از طریق راهکارهای قانونی این مشکل را پیگیری کند.

تحویل ملک

پیگیری خسارت تاخیر یا عدم تحویل ملک از طریق قانون

اگر شما ملکی را خریداری کرده‌اید و با عدم تخلیه ملک توسط فروشنده مواجه شده‌اید، می‌توانید از دادگاه و مراجع قضایی درخواست کنید تا وی را ملزم به تخلیه و تحویل ملک کند اما ابتدا باید بتوانید وقوع معامله را اثبات کرده و سپس پرداخت ثمن آن را نیز تایید کنید.

محاسبه خسارت در صورت عدم تخلیۀ ملک توسط فروشنده

مبلغ خسارت تاخیر در تسلیم ملک به خریدار، با توافق طرفین و بر حسب روز یا ماه در قرارداد گنجانده می‌شود. به طور مثال خریدار متعهد می‌شود به ازای هر یک روز تاخیر در این فرایند، مبلغ ۱۰۰ هزار تومان به عنوان جریمه بپردازد. در ضمن چنان‌چه زمان انجام معامله برخی شروط طرفین معامله مثلا تاریخ تحویل به صورت شفاهی و در حضور حداقل دو شاهد گفته شده باشد، این شروط نیز لازم الاجرا هستند و در دادگاه می‌توان به آنها استناد کرد.

محاسبه خسارت در صورت عدم تخلیۀ ملک توسط فروشنده

چنان‌چه در قرارداد، در مورد خسارت دیرکرد و تاخیر چیزی ذکر نشده باشد، مشتری می‌تواند برای قدم اول درخواست الزام به ایفای تعهد بدهد و پس از مدتی دادخواستی مبنی بر دریافت خسارت تاخیر در انجام تعهد را به دادگاه ارائه کند. در این صورت برای تعیین خسارت، پرونده به کارشناسان دادگستری ارجاع داده می‌شود.

باید به این نکته توجه داشته باشید که مشتری در صورتی می‌تواند به دادگاه مراجعه کرده و در خصوص تخلیه نکردن یا تحویل ندادن ملک توسط فروشنده خواستار حقوق خود باشد که خود نیز به تعهدات‌ خود به عنوان مشتری عمل کرده باشد.

پیشنهاد مطالعه: مطلب «تفاوت مشترکات و مشاعات ساختمان» را در دلتا مگ بخوانید.

بیشتر ببینید در نکات معاملاتی

همچنین بخوانید

از محله وردآورد چه می‌دانید؟

محله وردآورد یکی از محله‌های قدیمی تهران محسوب می‌شود که قسمتی از آن در منطقه 21 و قسمت دی…