صاحبخانه می‌تواند هزینه تعمیرات را از رهن خانه کم کند؟

0
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
اگر صاحبخانه زیر بار هزینه نرفت، مستاجر حق ندارد هزینه تعمیرات را از اجاره کم کند و باید به دادگاه و یا شورای حل اختلاف شکایت کند.
هزینه رهن و هزینه تعمیرات

همانطور که می‌دانید، امروزه به دلیل گرانی مسکن، افراد زیادی قدرت خرید خانه را نداشته و رو به اجاره نشینی آورده‌اند. گاهی در همین اجاره نشینی مشکلات و اختلافاتی بین موجر و مستاجر رخ می‌دهد. نمونه‌ای از این اختلافات بر سر تعمیرات جزئی و کلی خانه است. ما در دلتا مگ قصد داریم از دیدگاهی قانونی به اختلافات مرسوم بین مالک و مستاجر بپردازیم.

رایج‌ترین اختلافات بین مالک و مستاجر

رایج‌ترین اختلافات بین مالک و مستاجر

از جمله اختلافات رایج و مرسوم بین مالک و مستاجر ‌می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • عدم تخلیه ملک در زمان مقرر از سوی مستاجر
  • دریافت خسارت از مستاجر و مالک
  • عدم پرداخت ودیعه به مستاجر از سوی صاحبخانه پس از اتمام قرارداد
  • دریافت خسارت از مستاجر به دلیل عدم پرداخت به موقع اجاره خانه
  • پرداخت هزینه‌های مربوط به خرابی
  • تقسیم هزینه‌ها بین مالک و مستاجر

این اختلافات معمولا با میانجیگری مشاور املاک حل و فصل می‌شود ولی گاهی هم شرایط طوری پیش می‌رود که قانون باید به این اختلافات پایان دهد.

رهن خانه

هزینه تعمیرات خانه

تعمیرات خانه به دو دسته تعمیرات جزیی و تعمیرات اساسی تقسیم می‌شود.

تعمیرات جزئی: تعمیراتی که در اثر استفاده کوتاه مدت نیاز می‌شود، تعمیرات جزئی است. مانند تعویض لامپ‌ها، سرویس کولر و… که از مصارف جاری در هر خانه است. هزینه این نوع تعمیرات بر عهده مستاجر است.

مطلب پیشنهادی:  پرداخت وام 200 میلیون تومانی مسکن روستایی

تعمیرات اساسی: تعمیراتی که باعث تغییر در اصل بنا می‌شود، تعمیرات اساسی نامیده می‌شود، مانند سیم‌کشی ساختمان، رنگ‌ آمیزی مشاعات و داخل ساختمان، تعمیر در ریموت دار، ایزوگام پشت بام و… پرداخت هزینه‌های آن هم به عهده مالک و صاحبخانه است.

با توجه به تعریف و مثال‌هایی که از تعمیرات اساسی و جزئی گفته شد، می‌توان گفت که اگر هزینه‌ها مربوط به امور روزمره و جاری خانه باشد یا پای استهلاک اجزای خانه در اثر استفاده مستاجر در میان باشد و یا مستاجر در اثر عدم استفاده درست به خانه صدمه‌ای وارد کند، در مقابل تعمیر آن مسئول است و باید هزینه‌های آن را بپردازد.

در مقابل اگر برای نگهداری بهتر ساختمان قرار است هزینه‌ای پرداخت شود و یا هزینه‌هایی که برای قابل سکونت کردن خانه می‌شود به عهده صاحبخانه است و نمی‌تواند از پرداخت هزینه‌های کلی خودداری کند.

پیشنهاد مطالعه: مطلب «روابط حقوقی مالک و مستاجر چیست؟» را در دلتا مگ بخوانید.

بیشتر ببینید در خبر و گزارش

همچنین بخوانید

وام مسکن 400 میلیونی می‌شود؟

عملیات ساخت و ساز واحدهای نهضت ملی مسکن در شهرهای سیستان و بلوچستان، زنجان و قزوین آغازشده…