نقش دولت در کنترل بازار اجاره

0
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
یک نماینده مجلس گفت: دولت می‌تواند در راستای ساماندهی بازار اجاره، با اتخاذ سیاست‌های تشویقی و تنبیهی، موجران را به اخذ اجاره‌بهای کمتر تشویق و از دریافت اجاره‌بهای غیرمتعارف بر حذر دارد.
ساماندهی بازار اجاره

به گزارش دلتا مگ به نقل از خبرگزاری مهر، علی خضریان نماینده مجلس با بیان اینکه یکی از اصلی‌ترین مشکلات عموم ‫مستاجران، افزایش افسارگسیخته ‫اجاره مسکن و فشار مالی سنگینی است، عنوان کرد: در همین راستا، طرحی برای کنترل اجاره‌بهای واحدهای مسکونی آماده شده است.

این نماینده مجلس معتقد است؛ افزایش کلان نرخ اجاره‌بها در گرو کنترل ‫تورم و ایجاد شرایط پایدار اقتصادی است. به همین جهت نمی‌توان انتظار داشت تا زمانی که تورم دو رقمی در بخش‌های مختلف تداوم دارد، موجران با نرخ‌های ثابت یا با افزایش اندک مبادرت به اجاره واحد مسکونی خود نمایند.

خضریان بر این باور است که قیمت فعلی مسکن و اجاره‌بها، هیچ تناسبی با ‫درآمد اکثریت خانوارها ندارد. او تصریح کرد: متأسفانه هزینه قابل‌توجهی از ‫هزینه خانوار صرف بحث ‫تأمین مسکن می‌شود. به همین جهت ضروری است که اقداماتی جدی از سوی دولت صورت گیرد.

ساماندهی بازار اجاره

عضو هیئت رئیسه کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حل اساسی مسئله افزایش اجاره‌بهای املاک، راهکاری اقتصادی است، بیان داشت: اما می‌توان موضوع را از جنبه حقوقی نیز موردبررسی قرار داد و راهکارهایی در جهت کنترل اجاره‌بها در نظر گرفت که لازم است ‫مجلس و ‫دولت در حوزه اجرایی اقداماتی را به فوریت انجام دهند.

مطلب پیشنهادی:  نقش 50 درصدی مسکن در تورم عمومی

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی می‌افزاید: وصول اجاره‌بها توسط ‫موجران، یکی از راه‌های ‫درآمدزایی است. حاکمیت می‌تواند در راستای ساماندهی بازار اجاره، با اتخاذ سیاست‌های تشویقی و تنبیهی، موجران را به اخذ اجاره‌بهای کمتر تشویق و از دریافت اجاره‌بهای غیرمتعارف بر حذر دارد.

طرحی برای ساماندهی بازار اجاره

عضو هیئت رئیسه کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای به طرح ساماندهی بازار مسکن اشاره می‌کند. خضریان می‌گوید: در طرح آماده شده که طی روزهای آینده نهایی می‌شود. در این طرح تلاش شده با بهره‌گیری از امتیازاتی نظیر دریافت ‫تسهیلات بازسازی مسکن به صورت خارج از نوبت و نحوه بازپرداخت آسان‌تر و همچنین تغییر نرخ ‫عوارض و ‫مالیات وصولی از موجران بر مبنای نرخ اجاره، زمینه کنترل بازار اجاره مسکن را فراهم کرد.

مطالعه بیشتر: مطلب «سرعت رشد اجاره بها کاهش می‌یابد؟» را در دلتا مگ بخوانید.

بیشتر ببینید در دسته‌بندی نشده

همچنین بخوانید

لشگری که خاک آن‌ها را بلعید!

با مطالعه‌ای که متخصصان بر روی این ارتش انجام داده‌اند، مشخص‌شده مواد اولیه ساخت این مجموع…