محاسبه تبدیل رهن و اجاره

2
3
زمان مطالعه: 3 دقیقه
نحوه محاسبه تبدیل رهن و اجاره از جمله موضوعاتی است که آشنایی با آن می‌تواند به نفع شما باشد.

زمانی که افراد در جستجوی خانه هستند و قصد اجاره آپارتمان را دارند، از سوالاتی که ذهن آن‌ها را درگیر می‌کند، نحوه تبدیل رهن به اجاره است. به‌عنوان مثال با اطلاع از قیمت یک خانه، قیمت رهن کامل آن را چطور می‌توان تخمین زد؟

اشکال رهن و اجاره بسیار متنوع هستند. کلیه این اشکال با موافقت موجر و مستاجر صورت می‌گیرند و به‌صورت مکتوب در دفتر املاک به امضا و تایید طرفین می‌رسند. گاهی اوقات مستاجر ترجیح می‌دهد مبلغی را که قرار است به صورت رهن به ودیعه بگذارد کمتر باشد و یا اصلا مبلغی را ندهد و در عوض به طور ماهیانه مبلغ بیشتری را به مالک بپردازد. معمولا برای مستاجرانی که پول پیش خانه یا همان مبلغ ودیعه را ندارند و یا مبلغ کمی دارند ترجیح می دهند به دنبال گزینه‌های املاکی باشند که رهن کمتر و در عوض کرایه ماهیانه بیشتری دارند.

برای پاسخ به سوالات پیرامون چگونگی تبدیل رهن به اجاره و کسب اطلاعات دقیق در حیطه اجاره گرفتن یا اجاره دادن ملک خود، با دلتا مگ همراه باشید.

رهن ملک

نحوه تخمین رهن کامل

بر اساس عرف فعلی، رهن کامل یک خانه با توجه به مدت زمانی که از ساخت آن می‌گذرد بین یک ششم تا یک چهارم قیمت فروش خانه محاسبه می‌شود.

حال اگر خانه‌ نوساز باشد یک چهارم و هرچه که عمر خانه بالاتر باشد، این ضریب به یک ششم نزدیک می‎‌شود.

مثلا فرض کنید خانه‌ای ۱۰۰ متری و نوساز در محله‌ای قرار دارد که قیمت خانه در آن محله متری ۳ میلیون تومان است. بنابراین رهن کامل آن حدودا ۷۵ میلیون تومان می‌شود. ۷۵ =۴/ (۳*۱۰۰)

مطلب پیشنهادی:  قرارداد پیمانکاری و شرایط حقوقی آن

حال اگر عمر آن خانه مثلا حدود ۱۰ سال باشد، رهن کاملش ۵۰ میلیون می‌شود. ۵۰ =۶/ (۳*۱۰۰)

مقاله مرتبط:

« قوانین و نکات مهم در رهن و اجاره خانه »

محل سکونت

نحوه محاسبه رهن و اجاره

گاهی ممکن است مالکان تمایل نداشته باشند که خانه‌شان را رهن کامل بدهند و مدل رهن به اجاره را بیشتر می‌پسندند. اما از کجا بفهمیم اجاره و رهنی که مالک پیشنهاد کرده منصفانه است ؟ رهن همراه با اجاره چطور محاسبه می‌شود؟

برای تبدیل رهن به اجاره در عرف بازار هر یک میلیون تومان رهن، معادل ۳۰ هزار تومان اجاره در نظر گرفته شده است. به‌عنوان مثال در نمونه‌ای که پیش از این ذکر کردیم، اگر فردی بخواهد خانه را اجاره‌ کامل کند (یعنی پولی بابت رهن ندهد)، تقریبا باید ماهیانه ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان اجاره بپردازد. ۲۲۵۰۰۰۰ = ۳۰۰۰۰ * ۷۵

رهن خانه

در صورتی که مستاجر قصد داشته باشد مقداری پول پیش بپردازد باید مقدار ما‌به‌التفاوت پرداختی با رهن کامل را تبدیل به اجاره کند.

نکات مهم در تبدیل رهن و اجاره

  • نرخ محاسبه رهن و اجاره به نرخ سود بانکی وابسته است.
  • مبنا معمولا عرف فعلی بازار است، اما باید به این نکته توجه داشته باشید که ممکن است این نسبت‌ها، منطقه به منطقه و شهر به شهر با هم تفاوت‌هایی داشته باشد.

پیشنهاد مطالعه:

«در معاملات رهن و اجاره، عدالت صفر است»

بیشتر ببینید در نکات معاملاتی

همچنین بخوانید

پول معامله ملکی خود را تضمین کنید

تفاوتی ندارد که قصد خرید، رهن یا اجاره خانه را داشته باشید، به هر حال پرداخت پول در معاملا…