سهم اندک تسهیلات بانکی در حوزه مسکن

0
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
اگر سهم بخش مسکن و ساختمان از جذب تسهیلات بانکی که معادل 5.66 درصد بوده را اضافه کنیم، سهم مسکن و ساختمان در جذب منابع و خرید مسکن روی هم به زحمت به 7 درصد کل تسهیلات بانکی می‌رسد.
وام اجاره

به گزارش دلتا مگ به نقل از اخبار مسکن، تسهیلات پرداختی بانک‌ها طی ۱۱ ماهه سال ۱۴۰۰ به بخش‌های اقتصادی مبلغ 2543 هزار میلیارد تومان است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ 900 هزار میلیارد تومان (معادل 55 درصد) افزایش داشته است.

بانک مرکزی اعلام کرد: سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در کلیه بخش‌های اقتصادی طی ۱۱ ماهه سال جاری مبلغ ۱۶ هزار و ۷۸۲ هزار میلیارد ریال (۱۶،۷۸۲ هزار میلیارد ریال) معادل ۶۶ درصد کل تسهیلات پرداختی است.

سهم اندک خرید مسکن

از سوی دیگر، خرید کالای شخصی که به رشد تقاضا و خرید کالاهای داخلی کمک می‌کند و رونق نسبی ایجاد می‌کند، معادل 7.1 درصد کل تسهیلات بانکی است. خرید مسکن نیز 1.6 درصد کل تسهیلات بانکی که سهم اندکی است و نشان دهنده ادامه رکود در بخش مسکن است.

شرایط جدید اخذ وام اوراق از بانک مسکن

اگر سهم بخش مسکن و ساختمان از جذب تسهیلات بانکی که معادل 5.66 درصد بوده را اضافه کنیم، سهم مسکن و ساختمان در جذب منابع و خرید مسکن روی هم به زحمت به 7 درصد کل تسهیلات بانکی می‌رسد.

مطلب پیشنهادی:  تجمع اغلب خانه‌های خالی در منطقه مرکزی پایتخت

همین مسئله نشان‌دهنده کاهش سهم مسکن و ساختمان در سا‌ل‌های اخیر به دلیل رکود بخش مسکن و همچنین گرانی بیش از حد قیمت مسکن و کاهش شدید قدرت خرید مردم برای خرید مسکن و همچنین تغییر مکان سکونت و فروش و تبدیل به احسن مسکن فعلی بوده است.

تا زمانی که تورم کنترل نشود و قدرت خرید و حقوق مردم و طبقه متوسط و کم درآمد کاهش نیابد نمی‌توان انتظار داشت که قیمت‌های فعلی اجازه ساخت و ساز بیشتر و رونق خرید و فروش را بدهد.

در حال حاضر اطراف شهرهای بزرگ بیشتر مورد توجه مردم است و قدرت خرید مردم اجازه معامله را می‌دهد اما در مناطق شمال شهر عملا معاملات و خرید و فروش قفل شده است.

مطالعه بیشتر: مطلب «رکود در بازار ساخت و ساز عمیق شد» را در دلتا مگ بخوانید.

بیشتر ببینید در خبر و گزارش

همچنین بخوانید

قیمت آپارتمان نوساز در تهران چقدر است؟

ارزان‌تر بودن یا تناسب قیمت‌های پیشنهادی نسبت به ارزش ملک وعرف منطقه با رنگ‌های متفاوت از …