بازار مسکن در آستانه نوروز به کما رفت

2
2
زمان مطالعه: 2 دقیقه
مشاوران املاک سطح شهر تهران می‌گویند بازار مسکن شب عید امسال در کما به سر می‌‌برد چرا که تعداد بازدید از فایل‌‌های فروش در بازار مسکن در ایام منتهی به نوروز، در اغلب مناطق تهران به مراتب کمتر از اسفند سال گذشته شده است.
مسکن

به گزارش دلتا مگ به نقل از دنیای اقتصاد، با وجود اینکه سال گذشته حجم معاملات فایل های فروش در بازار مسکن در اغلب ماه‌‌ها از کف وضعیت رکود هم پایین‌‌تر بود، اما نبض معاملات در ایام شب عید به طور محسوس تندتر شده بود.

در همین راستا، رخداد سنتی خرید و فروش قبل از نوروز از نیمه دوم بهمن تا اواخر اسفند سبب شد حجم معاملات ثبت شده در آخرین ماه سال گذشته با 35‌ درصد افزایش نسبت به بهمن همان سال به پنج‌‌ هزار و 300 فقره برسد.

امسال اما شرایط بازار مسکن قدری متفاوت بود. چرا که در ماه‌‌های میانی سال به‌ویژه از اواسط تابستان تا اوایل زمستان حجم ماهانه معاملات مسکن به حداقل مورد انتظار در شرایط رکود یعنی حول و حوش 7 تا 8 ‌هزار فقره رسید.

فایل های فروش در بازار مسکن

به دنبال این تغییرات در حجم معاملات ماهانه در سال1400، به نظر می‌‌رسید امکان گرم‌‌تر شدن بازار مسکن در شب عید وجود دارد. اما اخبار توقف مذاکرات سبب شده معامله‌‌گران نیز دست نگه دارند و منتظر تعیین‌تکلیف ریسک متغیر غیراقتصادی موثر بر بازارها یعنی موضوع احیای برجام باقی بمانند.

مطلب پیشنهادی:  اخذ مالیات از خانه های خالی به کجا رسید؟

در حال حاضر نه تنها خریداران، جز گروه خاصی که به‌دلیل فروش ملک قبلی یا هر دلیل دیگری ناگزیر به معامله زودهنگام هستند، اغلب دست نگه داشته‌‌اند و ترجیح می‌دهند معامله خود را به بعد از توافق و تخلیه بخشی از حباب قیمت مسکن به دنبال آن، موکول کنند.

از طرفی برخی از فروشنده‌‌ها به‌ویژه مالکان واحدهای نوساز نیز از بازار خارج شده‌‌اند؛ چون معتقدند عدم‌ توافق می‌تواند به تلاطم دوباره در بازار مسکن بینجامد و آنها از فروش زودهنگام متضرر شوند. به این ترتیب بازار مسکن شب عید امسال در کما به سر می‌‌برد و به همین خاطر نبض معاملات آن‌‌گونه که باید تند نشده است.

مطالعه بیشتر: مطلب «در کوتاه‌مدت، بازار اجاره به ثبات نمی‌رسد» را در دلتا مگ بخوانید.

بیشتر ببینید در خبر و گزارش

همچنین بخوانید

قیمت آپارتمان نوساز در تهران چقدر است؟

ارزان‌تر بودن یا تناسب قیمت‌های پیشنهادی نسبت به ارزش ملک وعرف منطقه با رنگ‌های متفاوت از …