یک سوم جمعیت کشور، ناگزیر به اجاره‌نشینی هستند

2
2
زمان مطالعه: 2 دقیقه
یک کارشناس حوزه مسکن مطرح کرد: در حال حاضر یک سوم جمعیت کشور ناگزیر به اجاره‌نشینی هستند و این جمعیت رو به افزایش است.
مسکن استیجاری برای قشر آسیب پذیر

به گزارش دلتا مگ به نقل از ایسنا، گودرزی کارشناس مسکن به لزوم ایجاد مسکن استیجاری برای قشر آسیب پذیر تاکید کرد و گفت: حدود ۷ میلیون خانوار مستاجر در کشور وجود دارد که بیش از 40 درصد ساکنان استان تهران مستاجر هستند.

وی در ادامه به مشکلات مستاجران اشاره کرد و افزود: کاهش ارزش پول ملی، افزایش قیمت مسکن، وام‌های ودیعه مسکن باعث دردسر مستاجران شده است.

این کارشناس مسکن به رهاشدگی قیمت در بازار مسکن تاکید کرد و گفت: اجاره‌نشینی یک انتخاب نیست، بلکه یک اجبار است. این در حالی است که آشفته بازار مسکن، بستر تحمیل شرایط به مستاجران را فراهم می‌آورد و موجران آگاهانه یا ناآگاهانه از این فرآیند بهره‌مند خواهند بود.

در ادامه، ستاریان کارشناس بازار مسکن می‌گوید که در حوزه مسکن با کسری تولید روبه‌رو هستیم. چرا که عرضه با تقاضا مساوی نیست و در نتیجه ارزش مسکن بالا می‌رود و سبب افزایش قیمت می‌شود.

مسکن استیجاری برای قشر آسیب پذیر

او به افزایش تولید مسکن تاکید کرد و گفت: تمام ضعف‌ها و خسارات مسائل اقتصادی در مسکن بروز پیدا می‌کند، به گونه‌ای می‌توان گفت که مسکن ضربه‌گیر اقتصادی ما شده است. ستاریان ریشه مشکلات بازار مسکن را وابسته به مسائل اقتصادی دانست.

مطلب پیشنهادی:  الهیه، محله‌ای لوکس و مرفه‌نشین

یکی‌دیگر از کارشناسان مسکن، به وضعیت بحرانی حوزه مسکن اشاره کرد و گفت: در حال حاضر یک سوم جمعیت کشور ناگزیر به اجاره‌نشینی هستند.

حسینی تاکید کرد که باید نهادهای تصمیم‌گیر برای حوزه مسکن وقت بگذارند. متاسفانه از حیث ساختار مدیریتی و اراده انجام کار در حوزه مسکن با ضعف روبه‌رو هستیم.

وی می‌گوید: دولت در بستر قانونی، باید فضایی ایجاد کند که مسکن استیجاری برای قشر آسیب پذیر و کم درآمد استطاعت‌پذیر باشد.

این کارشناس بازار مسکن با اعلام اینکه در حوزه اجاره‌داری حرفه‌ای در کشور هیچ قانونی نداریم، ابراز داشت: طبق مطالعات صورت گرفته، باید ۴ میلیون مسکن ساخته شود تا بازار مسکن به تعادل عرضه و تقاضا برسد.

حسینی در پایان سخنان خود گفت: واقعیت این است در حال حاضر در بخش حوزه اجاره‌داری تنها در حوزه مسائل ودیعه مسکن توانایی کمک به مردم را داریم.

مطالعه بیشتر: مطلب «سود وام مسکن، تشویق‌کننده نیست» را در دلتا مگ بخوانید.

بیشتر ببینید در خبر و گزارش

همچنین بخوانید

روند نزولی نرخ اوراق در سال 1401

آمار و ارقام  به دست آمده از وضعیت اوراق مسکن بیانگر این امر است که هر برگ اوراق تسهیلات م…