قیمت بی‌سابقه اوراق تسه

0
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
طبق قاعده جدید بانک مسکن سقف خرید وام برای مجردین ساکن تهران دو برابر شد و معادل با 280 میلیون تومان و برای متاهلین در حد 480 میلیون تومان اعلام شد.
اوراق تسه

به گزارش دلتا مگ به نقل از اقتصادنیوز، طبق قاعده جدید بانک مسکن در روزهای پایانی دی ماه هزینه اوراق تسهیلات بانک مسکن به حدودا 127 هزار تومان رسید که در تاریخ دوساله قیمت اوراق تسه بی‌سابقه بوده است. این در حالی بود که بانک مسکن در خصوص جلوگیری از افزایش قیمت اوراق اقدام به تغییر سیاستگذاری در حوزه وام مسکن کرده بود.

برای جلوگیری از روند صعودی افزایش قیمت اوراق، بانک مسکن اعلام کرد برای خرید اوراق کافی است نیمی از هزینه مربوطه پرداخت شود و باقی هزینه را با نرخ سود 18 درصد متقاضیان از بانک مسکن وام اتخاذ کنند. اما این سیاست نتوانست یک ماه دوام بیاورد و جلوی افزایش قیمت‌ها را بگیرد.

طبق قاعده جدید بانک مسکن سقف خرید وام برای مجردین ساکن تهران دو برابر شد و معادل با 280 میلیون تومان و برای متاهلین در حد 480 میلیون تومان اعلام شد. افزایش سقف خرید اوراق موجب شد تا متقاضیان تمایل بیشتری برای مشارکت در این بازار داشته و عدم تناسب تقاضا و عرضه سبب رشد قیمت در این بازار شد.

نرخ سود بالا در وام مسکن

نرخ سود بالا در وام مسکن

نرخ سود اسمی اخذ وام از طریق خرید اوراق در بانک مسکن معادل با 17.5 درصد و نیم دیگر آن 18 درصد است. اما وقتی متقاضیان هزینه‌ای را نیز بابت خرید اوراق تسه در ابتدا پرداخت می‌کنند، این رقم به سایر هزینه‌های متقاضیان افزوده شده و نرخ سود دیگر در سطح اسمی خود نخواهد بود.

مطلب پیشنهادی:  وام مسکن چند؟

اگر بخواهیم میزان پرداخت مازاد هزینه را نیز محاسبه کنیم ارقام در طول 12 سال تفاوت چندانی را در شرایط تسهیلات و عدم تسهیلات نخواهد داشت. درصورت تهیه سقف وام در حالت تسهیلات بانک مسکن مجردین 373 میلیون تومان و متاهلین 642 میلیون تومان دیگر باید هزینه کنند.

این هزینه در شرایط عدم تسهیلات برای مجردین برابر با 391 میلیون و 500 هزار تومان و برای متاهلین 661 میلیون و 750 هزار تومان ثبت شده است.

پیشنهاد مطالعه: مطلب «مشارکت سازمان نظام مهندسی ساختمان در تهیه و اجرای طرح های توسعه کشور» از دلتا مگ بخوانید.

بیشتر ببینید در خبر و گزارش

همچنین بخوانید

قیمت آپارتمان نوساز در تهران چقدر است؟

ارزان‌تر بودن یا تناسب قیمت‌های پیشنهادی نسبت به ارزش ملک وعرف منطقه با رنگ‌های متفاوت از …