بانک‌ها برای عرضه املاک در بورس پیش قدم شدند

0
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
بر اساس اعلام بورس کالا برخی از برخی بانک‌ها برای عرضه املاک خود در بورس کالا پیش قدم شدند، اما همچنان این موضوع به نتیجه مطلوب نرسیده است.
عرضه املاک در بورس

به گزارش «مجله ملکی دلتا» به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، یک مقام مسئول در بورس کالا گفته است که از تابستان سال گذشته اقدامات لازم برای عرضه املاک و مستغلات در بورس کالا مهیا شده و چند مورد معامله نیز در سال گذشته صورت گرفته است.

آنطور که گفته می‌شود راه و شهرسازی، وزارت دفاع و بانک اقتصاد نوین از جمله سازمان‌هایی بودند که در بورس کالا عرضه مسکن داشته‌اند.

آنطور که یک مقام مسئول در بورس کالا گفته است، بانک مرکزی به عنوان نهاد نظارتی اعلام کرده است که هیچ گونه مشکلی برای فروش املاک مازاد خود از مسیر بورس کالا ندارند و مکتوبات آن نیز برای کلیه بانک‌ها ارسال شده است.

رییس اداره مطالعات اقتصادی بورس کالا در این رابطه توضیح داده است: در تابستان امسال با بانک‌ها مکاتباتی برای عرضه املاک در بورس کالا صورت گرفت و برخی بانک‌ها پیش قدم شدند و در حال حاضر در مراحل اولیه هستند، اما همچنان این موضوع به نتیجه مطلوب نرسیده است.

عرضه املاک در بورس

او افزود: با کلیه بانک‌ها مکاتبات اولیه انجام شده و نامه استعلام از بانک مرکزی برای‌شان ارسال شده است. به عنوان مثال با بانک صادارت، تجارت، ملی، ملت، شهر و سپه مکاتبات زیادی داشته‌ایم تا بتوانیم دغدغه‌های این بانک‌ها برای عرضه املاک مازادشان در بورس کالا را به حداقل برسانیم.

مطلب پیشنهادی:  بخش خصوصی جوابگوی رشد تولید مسکن نیست

محمدی‌پور در مورد دغدغه‌های بانک‌ها برای عرضه املاک در بورس کالا گفت: بانک‌ها بیان می‌کنند بورس کالا شرایطی دارد که بسیاری از املاک ما را پوشش نمی‌دهد. شرایطی مثل اینکه املاک باید سند تک برگ، رسمی و گواهی پایان کار داشته باشد و در تصرف عدوانی نباشد، که این معیارها برخی از املاک مدنظر بانک‌ها را پوشش نمی‌دهد.

او در آخر بیان کرد: عرضه املاک نهادهای دولتی در بورس نیازی به تودیع تضامین ندارد و کلیه نهادهای دولتی و خصوصی و بانک‌ها تا لحظه‌ای که معامله انجام نشود هیچ هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنند و اگر معامله انجام شود هزینه اندکی به عنوان کارمزد معامله در حدود 2 در هزار تا سقف 20 میلیون تومان باید بپردازند.

نکته دیگر اینکه اگر بانک‌ها برای عرضه املاک در بورس کالا اقدام کنند می‌توانند از مزیت‌هایی مانند افزایش تعدد برگزاری حراج مجدد در مدت زمان کوتاه و استفاده از شبکه بازاریابی و اطلاع رسانی بورس کالا برای جذب مشتری بهره‌مند شوند.

مطالعه بیشتر: مطلب «سرعت رشد نرخ اجاره مسکن کند شد» را در مجله ملکی دلتا بخوانید.

بیشتر ببینید در دسته‌بندی نشده

همچنین بخوانید

7 رنگ مناسب برای ست کردن مبل طوسی

رنگ طوسی یکی از جالب‌ترین و کاربردی‌ترین رنگ‌ها در دکوراسیون منزل است؛ تا جایی که بسیاری ا…